W niedzielę warto odwiedzić planty. Do wzięcia będą budki dla ptaków

2024.02.22 17:27
W niedzielę (25 lutego) w Parku Planty zostanie rozdanych 300 budek lęgowych, które białostoczanie będą mogli zawiesić na swojej posesji. To już trzecia taka akcja zorganizowana przez miasto.
W niedzielę warto odwiedzić planty. Do wzięcia będą budki dla ptaków
Fot: UM Białystok

Na ratunek ptakom

Budki dla ptaków zostały kupione w styczniu. Miasto za 452 domki zapłaciło 10 tys. zł. Będą rozdawane w Alei Zakochanych, od strony ul. Akademickiej – 25 lutego od godz. 12. Do mieszkańców trafi 300 budek lęgowych. Zgodnie z regulaminem akcji jedna osoba będzie mogła otrzymać jedną budkę wraz z instrukcją, dotyczącą jej prawidłowego zawieszenia. Warunkiem otrzymania budki będzie powieszenie jej na terenie Białegostoku w sposób zgodny z otrzymaną instrukcją. Trzeba będzie wypełnić ankietę, wpisując do niej imię i nazwisko, numer telefonu, adres nieruchomości, na terenie której zawieszona będzie budka, a także miejsce planowanej lokalizacji budki (np. drzewo, budynek lub inne).

– Myślę, że to dobry sposób na ochronę ptaków żyjących w naszym mieście – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Trzeba pamiętać, że mają one ogromne znaczenie dla zachowania równowagi biologicznej, a ich obserwacja przynosi wiele przyjemności i dorosłym, i dzieciom.

Konieczne jest wypełnienie ankiety

Wzięcie udziału w przedsięwzięciu równoznaczne będzie z wyrażeniem zgody na wykonanie zdjęcia budki w miejscu jej powieszenia. Ankiety do wypełnienia dostępne będą w niedzielę, są też zamieszczonena stronie urzędu miejskiego: TUTAJ.

Osoby, które nie będą mogły przyjść do Parku Planty po budkę, będą jeszcze miały szansę na jej otrzymanie. Warunkiem będzie przesłanie wypełnionej ankiety drogą elektroniczną na adres budkidlaptakow@um.bialystok.pl. Wypełnione ankiety można będzie przesyłać od 26 lutego, od godziny 8.00. O tym, kto otrzyma budkę lęgową dla ptaków, będzie decydowała kolejność zgłoszeń – tj. termin wpływu wiadomości elektronicznej z poprawnie wypełnioną ankietą. W tej formie zostanie przekazanych 50 domków. Po weryfikacji zgłoszeń 50 osób otrzyma wiadomość zwrotną z terminem odbioru budki w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1. Pozostałe lub nieodebrane budki zostaną przekazane do przedszkoli i szkół z terenu Białegostoku.

Skrzynki lęgowe rozdawane przez Miasto wykorzystywane są głównie przez bogatki, modraszki, mazurki, wróble, pleszki, kowaliki.

To już trzecia taka akcja, organizowana przez władze miasta. Podczas dwóch poprzednich Miasto przekazało mieszkańcom 688 budek. Ptaki zasiedliły 305 domków, czyli aż 45%.

ms
24@bialystokonline.pl
Tagi:

840 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39