W piątek startują Motorowodne Mistrzostwa Świata Orlen Necko Endurance

2022.07.06 13:36
8 międzynarodowych ekip zgłosiło się do tegorocznych Mistrzostw Świata Łodzi Wytrzymałościowych Orlen Necko Endurance. Impreza od piątku do niedzieli (8-10.07) odbywać się będzie w Augustowie. Do zmagań przystąpi m.in. polsko-litewski zespół Toma Racing Team.
W piątek startują Motorowodne Mistrzostwa Świata Orlen Necko Endurance
Fot: Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego

Mistrzostwa świata łodzi wytrzymałościowych przez wielu porównywane są do samochodowego wyścigu "24h Le Mans". W sobotę i niedzielę na augustowskim jeziorze Necko odbędą się 2 długodystansowe wyścigi. Każdy z nich to 6-godzinne zmagania, gdzie o zwycięstwie decyduje liczba pokonanych okrążeń na wodnym torze. W skład zespołów wchodzą kierowcy (od 2 do 4), mechanicy, team manager, radioman oraz pomocnicy np. odpowiedzialni za tankowanie w strefie serwisowej. Zawodnicy ścigają się na zaawansowanych technologicznie łodziach typu katamaran, które osiągają prędkości do 120 km/h.

Te ekstremalne motorowodne zawody odbędą się w Augustowie już po raz 17. Organizatorzy zadbali o to, by impreza znów była jak najciekawsza. Podjęto decyzję o skróceniu trasy wodnego toru z 3 do 2 km, co wpłynie na dynamikę wyścigów i będzie nie lada wyzwaniem dla kierowców.

W tym roku w zawodach wystartuje nowy polsko-litewski zespół Toma Racing Team, który tworzą piloci wyścigowi z dużym potencjałem. W skład ekipy wchodzą: Paulius Stainys z Litwy (aktualny wicemistrz Europy Formuły 4), Marcin Zieliński (brązowy medalista ME w Formule 500 z 2021 r.), Michał Rogalski (zawodnik, który ma już na swoim koncie medal zdobyty podczas wyścigów łodzi wytrzymałościowych) oraz Jakub Rochnowski (mistrz Polski w klasie GT30).

Warto wspomnieć, że w piątek - zarówno na uczestników, jak i kibiców - czekają lubiana przez wszystkich parada łodzi ulicami miasteczka oraz oficjalne otwarcie wydarzenia. Można powiedzieć, że jest to augustowska specjalność, ponieważ nigdzie indziej podczas zawodów takiej parady nie ma. Jest to doskonała okazja dla kibiców, by z bliska zobaczyć wodne bolidy i spotkać się z zawodnikami.

Ponieważ 3. etap mistrzostw świata, który był planowany we wrześniu we francuskim mieście Rouen, został odwołany, rozdanie medali dojdzie do skutku podczas Orlen Necko Endurance 2022 w Augustowie.

Sobotnie zmagania rozpoczną się o godz. 9.00.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1032 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39