W Podlaskiem powstają dwa nowe przystanki kolejowe

2023.04.18 18:16
Różanystok i Gliniszcze - podróżni korzystający z tych stacji w końcu będą wsiadać i wysiadać z pociągów w komfortowych warunkach. Rozpoczęła się tam generalna przebudowa peronów i przystanków.
W Podlaskiem powstają dwa nowe przystanki kolejowe
Fot: PLK S.A.
Trwają prace na przystankach Różanystok i Gliniszcze

Wykonawca rozpoczął roboty budowlane na przystankach kolejowych w Różanymstoku i Gliniszczach. Widać już konstrukcje nowych peronów, a ciężki sprzęt ustawia prefabrykowane ścianki. Perony przebudowywane są etapami – część jest nadal dostępna dla podróżnych, a prace zaplanowano w taki sposób, aby stale możliwy był ruch pociągów. Na czas robót wykonane zostały tymczasowe drogi dojścia.

Docelowo perony w Różanymstoku i Gliniszczach będą wyższe, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Pochylnie i antypoślizgowa nawierzchnia zapewnią łatwy dostęp wszystkim osobom, w tym podróżnym o ograniczonej możliwości poruszania się. Zainstalowane zostaną wiaty i ławki oraz czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Na każdym peronie będzie możliwość zostawienia roweru, a orientację i bezpieczeństwo po zmroku zapewni ekologiczne oświetlenie LED.

Inwestycje realizują Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. W tym roku w ramach Programu zostanie zmodernizowanych 10 przystanków.

W przygotowaniu są przebudowy peronów na linii Sokółka – Suwałki. W najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie prac w Sidrze. Na tej linii zaplanowano jeszcze inwestycje na stacjach i przystankach w miejscowościach: Dąbrowa Białostocka, Balinka, Augustów, Augustów Port, Szczepki i Płociczno k. Suwałk.

Natomiast na linii Białystok – Czeremcha podróżni korzystają już z peronów w Kleszczelach i Suchowolcach. Także na tej trasie, w Gregorowcach w powiecie bielskim, wybudowany będzie peron w nowej lokalizacji. Powstanie ok. 2 km od dotychczasowego, w stronę Czeremchy, dzięki czemu mieszkańcy będą mieli ułatwiony dostęp do kolei.

Na prace w Różanymstoku i Gliniszczach przeznaczono łącznie 2,5 mln zł. Budżet całego Programu Przystankowego (12 przystanków) w województwie podlaskim to 21,5 mln zł. Zakończenie wszystkich inwestycji planowane jest jesienią tego roku.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

633 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39