W Podlaskiem rozdano 60 mln zł. Na panele fotowoltaiczne i kotłownie na biomasę

2020.02.09 08:02
Dzięki nim jest taniej i ekologiczniej. Zarząd województwa przyznał dotacje dla 97 projektów wykorzystujących odnawialne źródła energii. Ich wartość przekroczyła 100 mln zł, a dofinansowanie – 60 mln zł.
W Podlaskiem rozdano 60 mln zł. Na panele fotowoltaiczne i kotłownie na biomasę
Fot: UM Michałowo

Inwestycje za 100 mln zł

Od lipca można było starać się o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na budowę nowych lub zwiększenie mocy istniejących jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z OZE (biomasy, biogazu, energii wiatru, słońca, wody oraz ziemi) wraz z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej na własne potrzeby.

Pieniądze trafią do gmin, powiatów, parafii, przedsiębiorstw komunalnych, spółdzielni, uczelni, szpitali, zakładów opieki zdrowotnej i przedsiębiorstw. Wybudują one instalacje fotowoltaiczne, zainstalują pompy ciepła czy kotłownie na biomasę. Dzięki temu same wyprodukują energię elektryczną i cieplną na własne potrzeby. Bezpośrednim efektem tych projektów, wykorzystujących odnawialne źródła energii, będzie poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie ilości zanieczyszczeń i spadek emisji gazów cieplarnianych.

Dofinansowanie aż tylu inwestycji było możliwe dzięki zwiększeniu puli z 30 mln zł do 60,5 mln zł. Pozwoli to zaspokoić potrzeby większej liczby wnioskodawców, których projekty zostały ocenione pozytywnie.

Fotowoltaika w Michałowie

Jedna z przyznanych dotacji trafi do Michałowa, które szykuje się do montażu paneli fotowoltaicznych w budynkach użyteczności publicznej - na świetlicach wiejskich, stacji uzdatniania wody, Gminnym Ośrodku Kultury czy Centrum Wsi w Sokolu. To kolejne przedsięwzięcie związane z inwestowaniem w odnawialne źródła energii w tej gminie.

- Przypomnę, że w listopadzie skończył się montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach prywatnych (mieszkańcy ponosili wówczas tylko 20 proc. inwestycji). Teraz też kończymy przyjmowanie kolejnych wniosków od właścicieli domów i już mamy ponad 100 chętnych, gdzie też jako gmina zamierzamy starać się o dofinansowanie - wymienia Marek Nazarko, burmistrz Michałowa.

Michałowo inwestuje w tanią energię także i na innych polach. Gmina pozyskała dofinansowanie na wymianę lamp w mieście na ledowe i stara się o podobne dofinansowanie, by wymienić lampy na ledowe i na wsiach. Planowana jest także budowa drugiej biogazowni, a kolejne inwestycje, jak np. przedszkole projektowane jest już w technologii pasywnej.

- To kompleksowe działania, które w przyszłości pozwolą nam nie tylko na efektywniejsze oszczędności, ale i ochronę środowiska – podkreśla Marek Nazarko.

Montaż paneli fotowoltaicznych w budynkach gminy Michałowo będzie kosztował 1,5 mln zł. 1,1 mln zł z tej kwoty pokryje dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1190 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39