W regionie oddano do użytku nowe drogi

2022.05.16 12:11
W gminie Zabłudów oddano do użytku drogę powiatową na odcinku Żuki – Pasynki - Zagruszany. Z kolei w Księżynie i Ignatkach zakończył się remont dwóch ulic.
W regionie oddano do użytku nowe drogi
Fot: Podlaski Urząd Wojewódzki

Dwie ulice już po remoncie

Wcześniej dziurawe lub błotniste - teraz asfaltowe lub brukowane i wygodniejsze dla mieszkańców. W piątek (13.05) władze Gminy Juchnowiec Kościelny oficjalnie oddały do użytku dwie ulice: Kwiatową w Ignatkach i Borsuczą w Księżynie.

Asfaltowa nawierzchnia ulicy Kwiatowej w Ignatkach była w bardzo złym stanie technicznym. Codziennie przemieszczało się nią wiele samochodów, ponieważ znajdują się przy niej nie tylko domy jednorodzinne, ale i budynki magazynowo-przemysłowe. Ulica Borsucza w Księżynie z kolei miała nawierzchnię gruntową, co utrudniało dojazd do wielu znajdujących się przy niej domów jednorodzinnych.

W ramach zadania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (wcześniej Funduszu Dróg Samorządowych) na ulicy Kwiatowej została wykonana nowa nawierzchnia jezdni z betonu asfaltowego, a na ulicy Borsuczej nawierzchnia z kostki brukowej betonowej. Na obu odcinkach wykonano chodniki oraz kanalizację deszczową.

Na ulicy Kwiatowej pojawiła się również ścieżka rowerowa. Łączna długość przebudowanych ulic to 0,948 km. Wartość zadania wyniosła 2,5 mln zł, z tego dofinansowanie z RFRD to 912 tys. zł.

Przebudowano drogę powiatową w gminie Zabłudów

Do użytku oddano także przebudowaną drogę powiatową nr 1489B na odcinku Żuki – Pasynki - Zagruszany (gmina Zabłudów). Przed przebudową była to droga gruntowa w złym stanie technicznym, tylko na niewielkim fragmencie asfaltowa.

W ramach inwestycji wykonano nową nawierzchnię z betonu asfaltowego na odcinku długości ponad 800 metrów z jezdnią o szerokości 5,5 metrów, wjazdy na posesje, pogłębiono rowy odwadniające.

Inwestycja usprawniła dojazd służb do zdarzeń głównie w miejscowościach Pasynki i Żuki. W razie wypadku drogowego i blokady na DK 19 przebudowana droga może stanowić fragment trasy objazdowej.

Całość kosztowała ponad 1,2 mln zł. Blisko połowę stanowiło dofinansowanie z budżetu państwa, resztę kosztów pokryto z budżetu powiatu i budżetu gminy.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1224 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39