W sobotę ważna uroczystość miejska. Białystok wzbogaci się o honorowego obywatela

2024.02.15 13:24
Profesor Marian Czesław Szamatowicz odbierze akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Białegostoku. Będzie 19. osobą w historii obdarowaną takim tytułem.
W sobotę ważna uroczystość miejska. Białystok wzbogaci się o honorowego obywatela
Fot: .
Uroczystość odbędzie się w Aula Magna Pałacu Branickich

Uroczysta sesja Rady Miasta Białystok odbędzie się w Sali Wielkiej Pałacu Branickich w Białymstoku przy ul. Jana Kilińskiego 1 w sobotę (17 lutego) o godz. 12.00.

Decyzję o uhonorowaniu prof. Mariana Czesława Szamatowicza podjęto 15 stycznia. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpili radni z klubu Koalicji Obywatelskiej, a pomysł nadania honorowego obywatelstwa prof. Szamatowiczowi przedstawił poseł Krzysztof Truskolaski podczas sejmowej dyskusji nad ustawą o finansowaniu leczenia niepłodności metodą in vitro.

Za przyjęciem uchwały zagłosowało 16 radnych, 2 było przeciw, 2 osoby wstrzymały się od głosu, a 7 nie wzięło udziału w głosowaniu.

Kim jest nowy honorowy obywatel?

Prof. Marian Czesław Szamatowicz, urodzony 13 lutego 1935 roku w Sztabinie, to wybitny polski ginekolog-położnik, który całe swoje życie zawodowe związał z Białymstokiem – najpierw z Akademią Medyczną przekształconą w Uniwersytet Medyczny, a później ze szpitalem klinicznym. Jego dorobek obejmuje około 200 publikacji naukowych w polskich i zagranicznych czasopismach, gdzie skupiał się głównie na endokrynologii ginekologicznej i medycynie rozrodu.

Najważniejszym osiągnięciem profesora w dziedzinie medycyny było pionierskie zastosowanie technik rozrodu wspomaganego medycznie w Polsce. Wraz z zespołem dokonał przełomu w 1987 roku, umożliwiając narodzenie się pierwszego polskiego dziecka metodą in vitro. To wydarzenie, datowane na 12 listopada 1987 roku, nie tylko odmieniło życie rodziców Magdy, pierwszego dziecka z in vitro, lecz także otworzyło nowe perspektywy parom zmagającym się z niepłodnością. Sprawiło też, że Białystok zyskał uznanie w Europie, jako centrum ekspertów w dziedzinie medycyny rozrodu.

CZYTAJ TEŻ:
Honorowi obywatele miasta Białegostoku. Kopalnia ciekawostek i kontrowersji

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl
1063 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39