W środę sesja sejmiku ws. wyboru nowego marszałka

2015.11.03 00:00
W środę (4.11) sejmik województwa będzie poruszał kwestię wyboru nowego marszałka. Sesję w tej sprawie zwołano na wniosek radnych PiS.
W środę sesja sejmiku ws. wyboru nowego marszałka
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Czy koalicja PSL i PO w sejmiku województwa przetrwa?

Przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Marian Szamatowicz zwołał na środę nadzwyczajną sesję sejmiku. Pod wnioskiem w tej sprawie podpisało się ośmiu radnych Prawa i Sprawiedliwości. W porządku obrad sesji znalazł się punkt poświęcony wyborowi marszałka oraz wicemarszałków i członków zarządu województwa.

PiS w sejmiku województwa ma najwięcej radnych - 12. Rządzi jednak koalicja, którą tworzy 9 działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego i 8 Platformy Obywatelskiej. Do tej pory zapewniano, że będzie ona kontynuowana i to właśnie z jej strony wyjdzie nowy marszałek, po tym jak obecny - Mieczysław Baszko - został wybrany do Sejmu. Wśród kandydatów PSL na ten urząd wymieniani są dotychczasowi członkowie zarządu województwa - Jerzy Leszczyński oraz Bogdana Dyjuk.

PiS chce również wystawić swoje kandydatury na marszałka i członków zarządu województwa. Ich akceptacja będzie możliwa tylko, jeśli powstanie wyłom w koalicji, bo do wyboru nowych władz regionu konieczne jest 16 głosów.

Przez miesiąc dotychczasowy zarząd województwa działa jako pełniący obowiązki.

[AKTUALIZACJA]

We wtorek wniosek o nadzwyczajną sesję złożyli też rani PSL i PiS. Termin nadzwyczajnej sesji wyznaczy przewodniczący sejmiku po zapoznaniu się z wnioskiem.

Zobacz też:
Będzie zmiana marszałka, Mieczysław Baszko obejmie mandat posła

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

696 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39