W stolicy Podlasia odbyło się wyjazdowe spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

2024.06.11 14:42
W poniedziałek (10 czerwca) w siedzibie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku odbyło się zwołane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
W stolicy Podlasia odbyło się wyjazdowe spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego
Fot: Oficjalna strona Prezydenta RP

Spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy

W związku z kryzysem na granicy państwowej z Białorusią, gdzie w ostatnim czasie nasilają się próby siłowego sforsowania granicy przez grupy nielegalnych migrantów, spotkanie miało charakter wyjazdowy.

Poniedziałkowe posiedzenie rozpoczęło się od minuty ciszy, by uczcić pamięć szeregowego Mateusza Sitka – żołnierza 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, który został śmiertelnie zraniony podczas patrolowania polsko–białoruskiej granicy.

– Dzisiaj to przede wszystkim nasz żołnierz, a nie ten, kto napada na Rzeczpospolitą i kto próbuje się przedrzeć przez naszą granicę, zasługuje na bezpieczeństwo i ochronę – podkreślił Andrzej Duda. – Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by ustalić sprawców tego morderstwa i w należyty sposób ukarać niezależnie od tego, gdzie są.

Podczas spotkania w Białymstoku omówione zostały m.in. tematy związane z poprawą bezpieczeństwa polskich żołnierzy, w tym przede wszystkim możliwości wykonywania przez nich zadań w rejonie przygranicznym.

- Mam nadzieję na powszechne poparcie mojego projektu ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Taka ustawa jest nam bardzo potrzebna, wprowadzi rozwiązania, które bazują na trudnych doświadczeniach prawie ostatnich trzech lat – powiedział Prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził żołnierzy ze zgrupowania "Podlasie"

Po posiedzeniu RBN Andrzej Duda złożył wizytę w rejonie stacjonowania żołnierzy Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego „Podlasie”.

- Odkąd pełnię urząd Prezydenta – Zwierzchnika Sił Zbrojnych kwestie tego, czy polski żołnierz ma możliwość wykonywania swoich zadań bezpiecznie i by mógł spokojnie ze służby wrócić do domu, ma dla mnie znaczenie fundamentalne. Dlatego tak wstrząsającym zdarzeniem jest dla mnie śmierć żołnierza na posterunku, zamordowanego przez migrantów, przez bandytów – przekazał Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że poczucie bezpieczeństwa polskich żołnierzy jest polską racją stanu.

Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe „Podlasie” wspiera Straż Graniczną w ochronie granicy z Białorusią. Obecnie w rejonie zaangażowanych jest ponad 5 tys. żołnierzy.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl
1415 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39