W tym roku na święta wydamy więcej

2015.12.09 00:00
Większość Polaków planuje wydać więcej pieniędzy na świąteczne zakupy niż rok temu.
W tym roku na święta wydamy więcej
Fot: pixabay.com
Polacy wydadzą na święta ponad 1000 zł

Ponad 1000 zł na prezenty i żywność

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Deloitte, w tym roku Polscy zamierzają wydać na średnio około 1282 zł. Pieniądze przeznaczymy zarówno na prezenty, jak i jedzenie, które pojawi się na świątecznym stole. Okazuje się, że na większe wydatki szykują się mężczyźni, kobiety mają zamiar być nieco bardziej oszczędne.

Skąd większe wydatki? To nie tylko powód rosnących cen. Aż 44% badanych lepiej ocenia swoją sytuację finansową niż rok wcześniej. Dodatkowo ponad 20% z nich jest przekonanych, że w 2016 roku będzie mieć jeszcze więcej pieniędzy.
Z roku na rok coraz więcej osób nie ma ochoty na kolejki w hipermarketach czy dyskontach. 11% ankietowanych ma zamiar kupić upominki swoim bliskim przez internet. To wciąż niewielki odsetek w porównaniu z innymi krajami.

Bardziej praktyczne upominki

Niespełna 30% ankietowanych zamierza kupić więcej praktycznych prezentów, które wręczą swoim bliskim. Wiele osób zamierza też robić zakupy w tańszych sklepach, 35% badanych będzie szukało upominków na wyprzedażach. Coraz więcej osób decyduje się na zakup voucherów i kart podarunkowych, które pozwolą uniknąć niechcianego podarku.

Najwięcej pieniędzy przeznaczymy na prezenty dla małżonka i dzieci. Od lat królują książki. Wiele osób daje także pieniądze. Na podium znalazły się jak zawsze kosmetyki i perfumy. Miej osób zdecyduje się na zakup odzieży. Jeśli chodzi o najmłodszych, to największą popularnością będą się cieszyły klocki, książki, lalki i pluszaki.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1313 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39