W zawieszeniu. Handlowcy czekają na nowe regulacje ws. ustawy o podatku handlowym

2016.03.07 13:39
Nowy projekt ustawy o podatku handlowym miał być zaprezentowany przez Ministerstwo Finansów w ubiegłym tygodniu. Tymczasem handlowcy wciąż czekają na nowe zapisy. A kolejne dotychczasowe propozycje nadal budzą sprzeciw przedsiębiorców.
W zawieszeniu. Handlowcy czekają na nowe regulacje ws. ustawy o podatku handlowym
Fot: Marta Drozdowska-Bednarz
Jeden ze sklepów PSS Społem w Białymstoku

Przypomnijmy, że po głośnym sprzeciwie reprezentantów branży (więcej: Podatek od handlu detalicznego. Podlaskie sieci czekają na zdecydowaną zmianę), Ministerstwo Finansów zapowiedziało kolejne modyfikacje w projekcie ustawy dotyczącej sprzedaży detalicznej. I tak, według zapewnień przedstawicieli resortu, kwota wolna od podatku miałaby wzrosnąć dziesięciokrotnie. Ponadto stawka liniowa wynosiłaby 0,9% od sprzedaży detalicznej i 0,1% od sprzedaży hurtowej.

Tymczasem Forum Polskiego Handlu, nazywając podatek daniną, nie pozostawia złudzeń – zdaniem członków stowarzyszenia zaproponowana 0,9% stawka liniowa uderzy w polskie sklepy. Podnoszą się głosy, że zwolnienie z opodatkowania zagranicznych sieci jest absolutnie nieuzasadnione, a wobec braku możliwości wypracowania satysfakcjonujących rozwiązań od przedstawionych propozycji należałoby po prostu odstąpić.

Na temat podatku handlowego rozmawialiśmy dziś (7.03) z prezesem białostockiego PSS Społem Mieczysławem Dąbrowskim:

- Można powiedzieć, że jesteśmy "w zawieszeniu". Nowe rozwiązania dotyczące podatku miały być zaproponowane do środy (3.03), a nadal nie ma konkretnych rozwiązań. Na razie czekamy na kolejny projekt. A co do tego, co się mówi – małe i średnie przedsiębiorstwa mają na pewno szansę uniknąć podatku obrotowego. Ale duże polskie sklepy, w tym na przykład: POLOmarket, Piotr i Paweł, MarcPol, a także i my nie unikniemy podatku - stwierdza jednoznacznie Dąbrowski. - Ale nie ma takiej możliwości, by wyłączyć polskie sieci z tej opłaty. Nie ma bowiem możliwości, by stworzyć takie prawo, które by preferowało polskie sieci, dyskryminując przy tym te zagraniczne. Jesteśmy przecież w Unii - dodaje.

Forum Polskiego Handlu podnosi z kolei, że opodatkowanie liniowym podatkiem 0,9% obrotu średnich i dużych polskich firm handlowych, które jako jedyne, zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia, skutecznie podejmowały dotychczas walkę z zachodnimi sieciami, jest dotkliwym ciosem dla polskich detalistów. Według reprezentantów organizacji, zaproponowany kierunek zmian tak czy inaczej doprowadzi do "unicestwienia" dotychczasowego dorobku polskich kupców i przedsiębiorców.

Marta Drozdowska-Bednarz
marta.d@bialystokonline.pl

761 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39