Warszawska 64. Kolejne apartamenty na gruzach zabytku?

2019.01.24 08:01
Ktoś planuje postawić przy Warszawskiej nowy apartamentowiec... w miejscu, w którym obecnie stoi zabytkowa kamienica. O zgodę jednak nikogo nie pytał.
Warszawska 64. Kolejne apartamenty na gruzach zabytku?
Wizualizacja nieruchomości, która ma powstać przy Warszawskiej 64

"Polecamy Państwu mieszkanie 3-pokojowe w nowoczesnym, kameralnym bloku przy ul. Warszawskiej 64. Zlokalizowane na 2. piętrze 3-piętrowego bloku, którego oddanie do użytkowania planowane jest na 3. kwartał 2020 roku. Blok wyposażony będzie w dwie nowoczesne, cichobieżne windy.  Inwestycja obejmuje 33 komfortowe mieszkania i 1 lokal usługowy. Dodatkowo jest możliwość zakupu miejsc postojowych i bokówek" - takie ogłoszenie można znaleźć na jednym z portali z nieruchomościami. Niby nic nadzwyczajnego, ale pod wskazanym adresem znajduje się obecnie zabytkowa kamienica i nikt nie wie o tym, żeby miała zostać zburzona. Chociaż w internecie można znaleźć już wizualizację nowego budynku.

Magistrat, dokładnie Miejski Konserwator Zabytków, nie dostali żadnego wniosku o zatwierdzenie projektu, mimo że inwestor powinien, ze względu na status nieruchomości, skierować prośbę o takie pozwolenie.

- Do tej pory nie wpłynął do urzędu miejskiego żaden wniosek dotyczący nieruchomości przy ul. Warszawskiej 64. Jednak w ostatnich dniach do Miejskiego Konserwatora Zabytków zgłosił się właściciel nieruchomości z wnioskiem o udostępnienie karty z ewidencji zabytków – mówi Agnieszka Błachowska z departamentu komunikacji społecznej urzędu miejskiego.

Zainterweniować postanowiła także Wojewódzka Konserwator Zabytków Małgorzata Dajnowicz, która w oświadczeniu poinformowała, że skierowała już pytania do konserwatora miejskiego odnośnie tej sprawy, ale zastanawia się także nad oddzielnym objęciem nieruchomości swoim nadzorem.

"Niezależnie od odpowiedzi [od miejskiego konserwatora – red.] Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków rozważa objęcie obiektu ochroną na poziomie wojewódzkim. W opinii prof. Małgorzaty Dajnowicz kamienica przy ul. Warszawskiej jest przykładem wyjątkowo dobrze zachowanej historycznej tkanki miasta" – czytamy w oświadczeniu.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

932 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39