Ważna zmiana dla kobiet w ciąży. Teraz to badanie będzie darmowe

2024.06.06 12:48
Ministerstwo Zdrowia zniosło kryterium wieku, jeśli chodzi o badania prenatalne. Kobiety będą mogły skorzystać także z darmowego testu PAPPA.
Ważna zmiana dla kobiet w ciąży. Teraz to badanie będzie darmowe
Fot: pixabay.com

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia zmieniające orzeczenie w sprawie świadczeń gwarantowanych w zakresie programów zdrowotnych. Dzięki temu, wszystkie kobiety w ciąży będą miały prawo, by skorzystać z badań prenatalnych. Jest to kolejna część pakietu "Świadoma, bezpieczna ja".

Do tej pory badania prenatalne były darmowe dla kobiet od 35. roku życia. Młodsze ciężarne musiały za nie płacić. I większość z nich to robiła. W końcu się to zmieni. 

Kobieta, która chce mieć zrobione badania, musi mieć jedynie skierowanie wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę, w którym znajdzie się informacja o jej zaawansowaniu w tygodniach.

"W przypadku etapu poradnictwo i badania genetyczne oraz pobranie materiału płodowego do badań genetycznych (amniopunkcja lub biopsja trofoblastu lub kordocenteza) wymagane jest skierowanie z informacją o wskazaniach do objęcia programem wraz z opisem nieprawidłowości i dołączonymi wynikami badań potwierdzającymi zasadność skierowania do programu, wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę lub z etapu poradnictwo i badania biochemiczne lub poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych" - czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia. 

Badania prenatalne są bardzo ważne, ponieważ pozwalają na wczesne wykrycie wad płodu. To umożliwia ewentualne podjęcie wcześniejszego leczenia.

Jak wynika z badań Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z programu może skorzystać ponad 210 tys. kobiet. Rozporządzenie MZ podaje terminy, w których powinny zostać wykonane priorytetowe badania prenatalne:

- na etapie poradnictwo i badania biochemiczne pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży;

- na etapie poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych w I trymestrze pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, w II trymestrze pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży i 6 dniem ciąży.

W ramach badania będzie wykonane nie tylko USG, ale m. in. test PAPPA, który określa ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dziecka.

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

1112 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39