Weekend będzie ciepły i suchy. Na niebie pojawi się wyjątkowa pełnia

2023.06.03 07:26
Sobota w Białymstoku będzie nieco chłodniejsza od niedzieli, ale za to bardziej słoneczna. Z kolei w niedzielę zaobserwować będziemy mogli superksiężyca.
Weekend będzie ciepły i suchy. Na niebie pojawi się wyjątkowa pełnia
Fot: Malwina Witkowska

Sobota pełna słońca

Pierwszy weekend nowego miesiąca zapowiada się na ciepły i suchy - synoptycy nie prognozują opadów deszczu. W sobotę dzień będzie częściowo słoneczny, ale pojawią się również chwile z małym zachmurzeniem pokrywającym 20-30 proc. jego powierzchni.

Termometry w ciągu dnia wskażą maksymalnie 18°C, przy czym odczuwalna może sięgnąć 16°C. Nocą temperatura spadnie do 4°C.

Wiatr północny powieje ze średnią prędkością 18 km/h, w porywach do 40 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wyniesie 1024 hPa. Warunki biometeorologiczne będą korzystnie wpływać na nasze samopoczucie.

Wschód słońca był o godz. 4.06, astronomiczne południe będzie o godz. 12.26, a zachód o godz. 20.46. Długość dnia wyniesie zatem 16 godzin i 40 minut, a noc potrwa 7 godzin i 20 minut.

3 czerwca to 154. dzień roku, do końca 2023 r. pozostało 211 dni. Według kalendarza świąt nietypowych są to: Dzień Dobrej Oceny, Dzień Savoir-Vivre, Światowy Dzień Roweru. Tego dnia imieniny obchodzą: Kewin, Leszek, Andrzej, Bratumiła, Cecyliusz, Ferdynand, Franciszek, Izaak, Jan, Joachim, Karol, Klotylda, Laurencjusz, Laurentyn, Maciej, Owidia, Owidiusz, Paula, Piotr, Tamara, Wawrzyniec.

Truskawkowy Księżyc pojawi się w niedzielę

Niedziela w Białymstoku będzie dość pogodna. Na niebie dominować będzie umiarkowane zachmurzenie pokrywające 50-60 proc. jego powierzchni. Nie zabraknie również chwil pełnych słońca, które w pełnej okazałości poświeci przez 10 godzin. Wilgotność powietrza będzie na poziomie 49 proc.

Drugi dzień weekendu zapowiada się na nieco cieplejszy, termometry wskażą 20°C. W nocy temperatura osiągnie wartość 6°C.

Wiatr słaby, powieje z północnego zachodu ze średnią prędkością 7 km/h, momentami do 12 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wyniesie 1023 hPa. Biomet będzie korzystny.

Słońce wzejdzie o godz. 4.05, a zajdzie o godz. 20.47. W związku z tym dzień potrwa 16 godzin i 42 minuty, a długość nocy wyniesie 7 godzin i 18 minut.

Tego dnia na niebie pojawi się Truskawkowa Pełnia Księżyca, która swój moment kulminacyjny będzie miała o godz. 5.43. Nazwa pełni wzięła się od okresu zbierania truskawek, który przypada na czerwiec. W związku z tym nazwa jest symboliczna, a księżyc nie zmieni swojej barwy na różową lub czerwoną. Jednak pełnia ta będzie się różnić od pozostałych, ponieważ na niebie pojawi się superksiężyc, który jest o 14% większy niż zwykle.

4 czerwca to 155. dzień roku, do końca 2023 r. pozostało 210 dni. Według kalendarza świąt nietypowych są to: Dzień Drukarza, Dzień Demokracji, Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji, Dzień Chemika. Tego dnia imieniny obchodzą: Franciszek, Karol, Braturad, Dacjan, Gostmił, Karp, Kwiryn, Kwiryna, Metrofan, Niepełka, Optat, Pacyfik, Saturnina, Skarbisław.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

711 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39