Weekend pełen wrażeń! Będą manifestacje, marsze i utrudnienia dla kierowców

2021.10.09 08:00
W sobotę (9.10) ulicami Białegostoku przejdzie Marsz Równości. Dzień później w mieście organizowanych jest wiele innych zgromadzeń. Utrudnień spodziewać mogą się zarówno kierowcy, jak i pasażerowie BKM.
Weekend pełen wrażeń! Będą manifestacje, marsze i utrudnienia dla kierowców
Fot: Archiwum BiałystokOnline

Marsz Równości

W sobotę (9.10) ulicami Białegostoku przejdzie Marsz Równości. W związku z organizowanym zgromadzeniem publicznym w godz. 13.30-18.00 wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym na czas przemarszu na następujących ulicach:

Rynek Kościuszki – Henryka Sienkiewicza – aleja Józefa Piłsudskiego – ks. Adama Abramowicza – Lipowa – Rynek Kościuszki.

W związku z powyższym autobusy kursujące wyżej wymienionymi odcinkami ulic zostaną skierowane na trasy zastępcze. Jednocześnie zastrzega się, iż istnieje możliwość wyłączenia innych, nie wskazanych wyżej odcinków dróg, a autobusy zostaną przekierowane przez obecne na miejscu służby na najbliższe dostępne ciągi komunikacyjne.

Autobusy linii 3, 16, 26
- W kierunku północnym pojadą ulicami: Legionowa, plac Jana Pawła II, al. Piłsudskiego, Sienkiewicza i dalej stałymi trasami.
- W kierunku południowym pojadą ulicami: Sienkiewicza, al. Piłsudskiego, plac Jana Pawła II, Legionowa i dalej stałymi trasami.

Autobusy linii 8
- W kierunku Towarowej pojadą ulicami: Legionowa, pl. Jana Pawła II, Pałacowa, Warszawska i dalej stałą trasą.
- W kierunku Starosielc pojadą ulicami: Pałacowa, pl. Jana Pawła II, Legionową i dalej stałą trasą.

Autobusy linii 13
- W kierunku Warzywnej pojadą al. Piłsudskiego, Sienkiewicza i dalej stałą trasą.

Autobusy linii 19
- W kierunku Szpitala Zakaźnego pojadą ulicami: Legionowa, pl. Jana Pawła II, Mickiewicza i dalej stałą trasą.
- W kierunku Gajowej pojadą ulicami: Branickiego, pl. Jana Pawła II, Legionową i dalej stałą trasą.

Autobusy linii 20
- W kierunku Leśnej Doliny pojadą ulicami: Sienkiewicza, al. Piłsudskiego, pl. Jana Pawła II, Legionową, Curie-Skłodowskiej, plac NZS, Kalinowskiego i dalej stałą trasą.
- W kierunku Elektrociepłowni pojadą ulicami: Kalinowskiego, plac NZS, Curie-Skłodowskiej, Legionową, pl. Jana Pawła II,  al. Piłsudskiego, Sienkiewicza, Jurowiecka i dalej stałą trasą.

Autobusy linii 104
- W kierunku Pałacowej pojadą ulicami: Legionową, pl. Jana Pawła II, al. Piłsudskiego.
- W kierunku Juchnowca pojadą: al. Piłsudskiego, Sienkiewicza, Warszawską, Pałacową, pl. Jana Pawła II, Legionową i dalej stałą trasą.

Autobusy linii 30 i 109
- Zostaną przekierowane do pętli Rzeka Biała (nr inw. 417 - III peron) przez ul. Elektryczną, Branickiego, al. Piłsudskiego. Powrót ul. Warszawską, Pałacową, Mickiewicza i dalej stałymi trasami.

Na trasach objazdów obowiązują istniejące przystanki.

W związku z marszem, powołany został sztab kryzysowy, który będzie monitorował przebieg wydarzeń. Na jego czele stanął Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta Białegostoku. Więcej informacji o wydarzeniu: II Marsz Równości w Białymstoku.

Kontrmanifestacje i "promowanie pobożności katolickiej"

Marsz Równości w Białymstoku budzi wiele kontrowersji. Swoje "kontrmanifestacje" zapowiedziały już m.in. środowiska nacjonalistyczne i katolickie.

"Białostoczanie zapewne wiecie, jakie środowiska chcą siać patologię w najbliższą sobotę w naszym mieście. Oczywiste jest, że nie możemy przejść wobec tego obojętnie. Jesteśmy dumni z naszej tradycji i kultury, więc nie damy jej szkalować. Nie pozwolimy atakować tego co najcenniejsze - polskiej rodziny. Będzie to miało inny charakter, niż przed dwoma laty, więc musimy trzymać rękę na pulsie. Zbieramy się 9 października pod Katedrą Białostocką" - napisał w mediach społecznościowych Narodowy Białystok AN.

W Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) pojawiły się również informacje na temat zgłoszonych zgromadzeń. Wśród nich jest:

- "Zgromadzenie modlitewne oraz informacyjne o zagrożeniach ideologicznych" - na Rynku Kościuszki 5A, w okolicach Galerii Srebra. Organizatorem jest osoba fizyczna.

- "Sprzeciw wobec promocji agendy pro-homoseksualnej i relatywizmu moralnego w przestrzeni publicznej oraz obrona niezmiennych zasad moralnych. Promocja pobożności katolickiej" - na placu Jana Pawła II przed Bazyliką Mniejszą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Organizatorem wydarzenia jest osoba fizyczna.

- "Zgromadzenie o charakterze modlitewnym, pokojowym i informacyjnym" - na chodniku przy skrzyżowaniu ul. św. Rocha i ul. Lipowej w pobliżu pomnika Smoleńskiego. Organizatorem jest Fundacja Pro-Prawo do Życia.

Marsz dla Życia i Rodziny

Z kolei w niedzielę (10.10) ulicami miasta przejdzie marsz dla życia i rodziny pod hasłem "Tato – bądź, prowadź, chroń". Wyruszy o godz. 13.30 sprzed białostockiej Archikatedry.

W związku z organizowanym zgromadzeniem publicznym w godz. 13.30–17.30 wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym na czas przemarszu na następujących ulicach:

- plac Jana Pawła II - Rynek Kościuszki – ul. Lipowa – ul. św. Rocha – ul. Krakowska – ul. Konstantego Kalinowskiego – plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów – ul. Suraska – Rynek Kościuszki – plac Jana Pawła II (przy Katedrze).

Więcej informacji o wydarzeniu: Marsz dla życia i rodziny.

Marsz Nadziei

W najbliższą niedzielę (10.10) już po raz 14. odbędzie się Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok".

"Wydarzenie adresowane jest nie tylko do naszych pacjentów, ale także ich rodzin, pracowników szpitala, naszych sympatyków i mieszkańców województwa podlaskiego" - przekazuje Stowarzyszenie do Walki z Rakiem z siedzibą w Specjalistycznym Szpitalu Onkologicznym.

Marsz zakończy się akcją edukacyjno-profilaktyczną. W tym roku na terenie szpitala powstanie tzw. miasteczko zdrowia.

W związku z organizowanym zgromadzeniem publicznym w godz. 11.00–14.00 wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym na czas przemarszu na następujących ulicach:

Rynek Kościuszki – ul. Henryka Sienkiewicza – ul. Warszawska - do Białostockiego Centrum Onkologii.

Protest młodych medyków

Również w niedzielę (10.10) swoją manifestację organizuje Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Jak czytamy na BIP-ie, zgromadzenie rozpocznie się na Rynku Kościuszki (pierzeja zachodnia) o godz. 14.00 i potrwa do 17.00. Manifest ma na celu okazanie wsparcia dla Białego Miasteczka przez studentów i młodych pracowników ochrony zdrowia z Białegostoku.

Więcej informacji o wydarzeniu: Manifestacja Solidarnościowa z Protestem Pracowników Ochrony Zdrowia.

Zbiórka podpisów

W niedzielę (10.10) w parku Planty odbędzie się akcja zbierania podpisów pod petycją o nieuznaniu prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki i jego rządu przez społeczność międzynarodową, w celu pozbawienia go dostępu do zasobów Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Akcja rozpocznie się koło alei Zakochanych przy fontannie o godz. 14.00. Ma potrwać do godz. 15.30.

ZostajeMY w UE - manifestacja

Podlaski Oddział Regionalny Komitetu Obrony Demokracji organizuje w niedzielę (10.10) manifestację poparcia obecności Polski w Unii Europejskiej po wyroku Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej.

"Białystok dołącza do miast, w których odbędą się demonstracje w reakcji na czwartkowy wyrok kontrolowanego przez PiS Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepisy traktatu o UE są niezgodne z polską ustawą zasadniczą. Traktat o Unii Europejskiej nie jest sprzeczny z Konstytucją RP. To ustawy PiS niszczące praworządność i niezależność sądownictwa są w sprzeczności z prawem polskim i unijnym. My zostajemy! Jesteśmy Europą!" - piszą organizatorzy.

Akcja "Zostajemy w UE" rozpocznie się na Rynku Kościuszki od strony fontanny o godz. 18.00. Ma potrwać do godz. 20.00.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1663 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39