Weekendowy Maraton Pisania Listów w obronie praw człowieka [wideo]

2012.12.06 00:00
W dniach, 3–8 grudnia po raz kolejny odbędzie się Maraton Pisania Listów w obronie osób, których prawa zostały złamane, więzionych za przekonania i prześladowanych. W Białymstoku akcja jest organizowana na Wydziale Prawa UwB, w XI i V Liceum Ogólnokształcącym oraz Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych
Weekendowy Maraton Pisania Listów w obronie praw człowieka [wideo]
Fot: materiały organizatora

Aleś Bialacki, obrońca praw człowieka z Białorusi, dziewczyny z zespołu Pussy Riot z Rosji, młodzi aktywiści ruchu Grifina z Sudanu, Hussain Salem Mohammed Almerfedi - więzień Guantanamo, to niektóre z osób, którym tegoroczna edycja Maratonu będzie poświęcona.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz trzynasty w dniach 7-8 grudnia. Wydarzenie jest częścią większej akcji trwającej w tym samym czasie w 200 miejscach w Polsce i około 60 państwach na całym świecie. Wszystkie listy będą pisane odręcznie. W ubiegłym roku w Polsce napisano 161 090 listów, które pomogły wielu osobom.Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Listy pisane przez ludzi na całym świecie są naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia.

Aby przyłączyć się do akcji w dniach 7-8 grudnia, wystarczy przyjść w godzinach od 8 do 20 do foyer auli na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku (ul. Mickiewicza 1). Tam będą osoby, które zapoznają z akcją i pomogą napisać list. Co więcej, od 3 do 7 grudnia maraton odbywa się w siedzibie V LO przy ul. Miodowej 5 w godz. 9-15.30, natomiast akcja pisania listów w XI LO odbędzie się podczas weekendu, w dniach 8-9 grudnia.

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl

1130 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39