Węglowa otwiera sezon na kulturę niezależną

2011.05.12 00:00
W najbliższy weekend (13 i 14 maja) z przydługiego snu budzi się Węglowa. Stary wojskowy magazyn nr 10 doskonale sprawdził się jako przestrzeń do niezależnych działań artystycznych i rozrywkowych. Czy w tym roku zapadnie decyzja na temat jego przyszłości?
 Węglowa otwiera sezon na kulturę niezależną
Fot: materiały organizatora

Od 2009 roku na Węglową wprowadza się kultura niezależna, lecz na stałe osiąść tam nie może. A szkoda, bo miastu, które starało się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury potrzeba nie tylko inicjatyw masowych i na wysokim, artystycznym poziomie, lecz także takich niszowych, skierowanych do młodego, poszukującego widza. Alternatywę do Magazynu nr 10 zaprosił w 2009 roku Michał Strokowski, któremu udało się zintegrować lokalne środowisko twórcze. Wcześniej z tej przestrzeni raz do roku korzystał - i robi to nadal - Białostocki Ośrodek Kultury, podczas Dni Sztuki Współczesnej. W ubiegłym roku z ramienia magistratu opiekę nad Węglową sprawował Sławomir Mojsiuszko. W okresie od wiosny do jesieni, magazyn był otwarta na różne inicjatywy twórcze, a jednym z największych przedsięwzięć tam zrealizowanych, była pierwsza edycja Białystok Up To Date Festiwalu. Niestety, zdarzały się czasami poważne problemy techniczne - takie jak zaniki prądu - na premierze spektaklu Teatru Pokusa "After Party", czy podczas setów dj'skich na Festiwalu Out of Control. Poza tym wciąż problemem tego miejsca jest brak toalet. Korzystanie z Toi Toi do przyjemności nie należy. Tegorocznym pomysłem magistratu jest przekazanie magazynu nr 10 w ręce federacji stowarzyszeń kulturalnych. Jednakże, kiedy i jakie decyzje zapadną w tej sprawie, na razie nie wiadomo.

Tymczasem, w najbliższy weekend, 13 - 14 maja odbędą się imprezy pod wspólną nazwą "Przebudzenie na Węglowej", które otwierają kolejny sezon artystyczno - rozrywkowy.

Wydarzenie rozpocznie się wernisażem wystawy Out of Controll w hali głównej na I piętrze. Swoje prace fotograficzne, graficzne, malarskie pokażą: Paweł Fornalski, Krystian Baranowski, Magdalena Toczydłowska, Małgorzata Bieroza, Ania Błachno, Emilia Oksentowicz, Urszula Bogucka, Edyta Kasperkiewicz, Radosław Maksymowicz, Szymek, Kamil Pruszyński, Katarzyna Kolodziej, Tomasz Gałecki, Joanna Sitko, Katarzyna Wołkowycka.

Podczas i po wernisażu za oprawę muzyczno-wizualną odpowiadać będzie Psycho Art. Początek o godz.18, a godzinę później performance Peoperfo zaprezentuje Stefan Kornacki. Pierwszy dzień zakończy się imprezą, na której zagra kolektyw EMB czyli DJ's: Auricom i Kwik.

W sobotę, 14 maja o godz. 13. zainteresowani tematyką budownictwa naturalnego mogą wziąć udział w prezentacji technologii: stawbale, cordwood, gliny lekkiej i zielonego dachu. Pogadankę przeprowadzi inż. architekt Monika Sierakowska i technik Paweł Fornalski.

Popołudniu, między godz. 15 a 17 Cosmic Queen zagra disco dla dzieciaków (przebrania mile widziane), natomiast około godziny 20 w Garage Landzie rozpocznie się koncert. Wystąpią dwa białostockie zespoły: Pokrak i Sami Muzycy, a także Ser Charles z Torunia. After party poprowadzą DJ's: Sashka, Simon Lost, Taras.

Co więcej, przez cały weekend zapewnione będą inne atrakcje takie jak: gry i sporty egzotyczne dla dzieciaków i nie tylko(Federacja Niepowszednich Gier), miecz japoński bez ograniczeń (Cho Bu Kan), Podróże małe i duże, czyli slajdowisko podróżnicze: Afryka, Ukraina (Inicjatywa Czemu By Nie), ścianka wspinaczkowa, wóz pancerny i wielka kapslarnia. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

MAG

1239 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39