Wernisaże w Arsenale. Tkaniny Izabeli Marcjan i prace Petera Böhnischa

2013.01.25 00:00
Galeria Arsenał rozpoczyna rok 2013 dwoma ważnymi wernisażami. W piątek (25.01) zostanie otwarta wystawa retrospektywna Izabeli Marcjan pt. Tkanina strukturalna oraz pierwsza europejska wystawa niemieckiego artysty Petera Böhnischa poza rodzinnymi krajem.
Wernisaże w Arsenale. Tkaniny Izabeli Marcjan i prace Petera Böhnischa
Fot: Galeria Arsenał
Izabela Marcjan - Wartości, 1985; gobelin, 178 x 294 cm (tryptyk) Kolekcja Galerii Arsenał

Wystawa „Tkanina strukturalna” prezentuje szeroki wybór prac artystki – od wczesnych, z końca lat 60. XX w., do ostatnich z końca lat 90. Niezwykle oryginalna twórczość, niemająca analogii w sztuce polskiej i światowej, była wynikiem eksperymentalnego podejścia do tkaniny i wynalezienia nowej techniki tkackiej, która jest rozpoznawalnym znakiem firmowym Marcjan.

Jak podkreśla Michał Jachuła, kurator wystawy, tytuł "Tkanina strukturalna" wskazuje na jeden z najbardziej widocznych aspektów pracy Marcjan – eksplorowanie języka tkaniny poprzez badanie jej istoty i granic. Artystka w strukturze tkaniny szukała nowych możliwości ekspresji twórczej, z całkowitym uszanowaniem warsztatowych, ideowych i materialnych właściwości tego medium.

Izabela Marcjan całe życie tworzyła i mieszkała w Białymstoku. Należy do najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych artystów regionu. Niestety sama nie doczekała się wernisażu, ponieważ 2 stycznia 2013 roku w wieku 79 lat odeszła z tego świata.

„Lód w słońcu“ to tytuł wystawy Petera Böhnischa prezentującej zarówno jego najnowsze prace na płótnie, jak i wcześniejsze rysunki. Jego dzieła charakteryzuje z wcześniejszego okresu twórczości urzekająca lekkość barw nanoszonych pastelami, z kolei nowsze prace wyróżniają się kolistymi dodatkami z wosku, które artysta obrabia we własnej technice rytowniczej. W jego twórczości można rozpoznać wpływy mistycyzmu, zarówno z Zachodu jak i Dalekiego Wschodu.

Sprawdź szczegóły wydarzenia: Tkanina strukturalna i Lód w słońcu

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl

1619 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39