Białostocka uczelnia wśród najlepszych na świecie. To ogromne wyróżnienie

2024.06.10 14:37
Uniwersytet w Białymstoku może się pochwalić kolejnym sukcesem. Uczelnia znalazła się w gronie najlepszych szkół wyższych na świecie odnotowanych w prestiżowym rankingu QS World University Rankings 2025: Top global universities. W zestawieniu w sumie znalazły się 1503 placówki, z czego 22 z naszego kraju.
Białostocka uczelnia wśród najlepszych na świecie. To ogromne wyróżnienie
Fot: UwB

W rankingu QS World University Rankings 2025: Top global universities znalazł się Uniwersytet w Białymstoku.  W sumie wyróżniono (na całym świecie) 1503 uczelnie, z czego 22 z Polski. UwB jest jedyną uczelnią z naszego regionu, która została ujęta w klasyfikacji. 

Białostocka uczelnia zajęła 20. pozycję wśród polskich uniwersytetów i politechnik, z kolei wśród uniwersytetów klasycznych znalazła się na 9. miejscu.

- Uniwersytet w Białymstoku w światowych rankingach obecny jest dopiero od kilku lat. To dowodzi, że w ostatnim czasie nasza stosunkowo młoda uczelnia dobrze się rozwijała i to pod wieloma względami. QS World University Rankings uwzględnia bowiem wiele różnych aspektów: dorobek naukowy, ale też chociażby warunki kształcenia mierzone dostępnością kadry, prestiż, czy rozwój uwzględniający dążenie do równowagi społecznej i wpływ na środowisko naturalne – komentuje prof. Robert Ciborowski, rektor UwB.

QS World University Rankings to jedno z najważniejszych tego typu zestawień na świecie. Jest przygotowywany od 2004 roku przez brytyjską firmę Quacquarelli Symmonds.

Twórcy rankingu oceniając poszczególne uczelnie, brali pod uwagę: liczbę cytowań, reputację akademicką, reputację wśród pracodawców, stosunek liczby studentów do liczby wykładowców, umiędzynarodowienie, udział w międzynarodowych sieciach badawczych, czy zrównoważony rozwój.

Tak samo jak w zeszłym roku największa podlaska uczelnia uplasowała się w przedziale miejsc 1201-1400.

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

947 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39