Wiceminister kultury w Białymstoku. Odwiedziła też Teatr Wierszalin

2016.11.04 20:08
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka gościła w piątek (4.11) w Białymstoku. Udała się też do supraskiego Wierszalina, który świętuje jubileusz 25-lecia.
Wiceminister kultury w Białymstoku. Odwiedziła też Teatr Wierszalin
Fot: Anna Dycha
Wiceminister Wanda Zwinogrodzka i wicemarszałek Maciej Żywno

- Pamiętam narodziny Teatru Wierszalin i jego pierwsze kroki - wspominała wiceminister Wanda Zwinogrodzka podczas piątkowego briefingu w Operze i Filharmonii Podlaskiej. - Ta wizyta będzie więc dla mnie okazją do sentymentów.

W Supraślu wiceminister uczestniczyła w jubileuszu Wierszalina, podczas którego obejrzała premierowy spektakl "Dziady - Noc pierwsza". Jak zapewniają jego twórcy, "Dziady" mają być artystycznym ukoronowaniem jubileuszu 25-lecia Teatru. W przedstawieniu tym Wierszalin sięga po temat najbliższy swoim tradycjom artystycznym, które nawiązują do wierzeń, obrzędów i folkloru wschodniego pogranicza.

Teatr Wierszalin został założony w 1991 r. przez reżysera Piotra Tomaszuka oraz grupę współpracujących z nim aktorów. Od 2006 r. funkcjonuje jako wojewódzka samorządowa instytucja kultury współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To nie jedyna instytucja kultury w Podlaskiem świętująca w tym roku jubileusz. 25-lecie istnienia obchodził też sejneński Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów".

Wiceminister, pytana o większe wsparcie finansowe dla podlaskich instytucji kultury, odpowiedziała, że jest taka szansa. Stanie się tak jednak wtedy, gdy sejm przyjmie projekt budżetu, w którym po raz pierwszy finansowanie kultury ma wynieść 1% PKB. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego współfinansuje w naszym województwie trzy instytucje. Oprócz wymienianych już Teatru Wierszalin i Ośrodka "Pogranicze", w tym gronie znajduje się też Opera i Filharmonia Podlaska.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1270 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39