Wideodermatoskop – nowoczesne urządzenie do wczesnej diagnostyki czerniaka skóry

2014.05.19 00:00
Pojawienie się znamion na skórze może wywołać niepokój. Warto wiedzieć, czy jest to czerniak, czy niegroźne znamię. O czerniaku, jego diagnozie i profilaktyce rozmawiamy z dermatologiem Andrzejem Klepackim.
Wideodermatoskop – nowoczesne urządzenie do wczesnej diagnostyki czerniaka skóry

Coraz więcej słońca, wkrótce wszyscy będziemy chcieli korzystać z uroków lata, jak robić to bezpiecznie?

A.K. Słońce oprócz dobrego samopoczucia i opalenizny niesie ze sobą także zagrożenia. Kiedy opalamy się nieumiejętnie, bez użycia kremów z filtrami możemy doznać oparzeń słonecznych. Kiedy takie sytuacje powtarzają się często i przez wiele lat to prosta droga do kłopotów.

Jakich?

A.K. Wieloletnia ekspozycja na słońce przyczynia się do starzenia się naszej skóry, powstają zmarszczki, tkanka podskórna ulega pogrubieniu, pojawiają się przebarwienia. Może dochodzić do rozwoju raków skóry, od zmian względnie łagodnych do tych znacznie poważniejszych jak choćby czerniak skóry.

Właśnie, czerniak. Jak częsty jest to nowotwór?

A.K. Nie jest częsty, ale od kilkudziesięciu lat obserwujemy na świecie stały wzrost zachorowalności na ten nowotwór. W Polsce rocznie choruje około 1500 osób, z czego około 800 z nich umiera. Światłem w tunelu jest fakt, że współczynniki śmiertelności w Europie powoli spadają, szczególnie wśród ludzi młodych, co przypisuje się wzrostem wiedzy na temat tej choroby i wczesnemu wykrywaniu.

Jak wcześnie wykryć czerniaka?

A.K. Przede wszystkim osoby o jasnej karnacji, często opalające się, z historią czerniaka w rodzinie i posiadające dużą liczbę znamion powinny podlegać kontroli. Znamiona nowo pojawiające się, zmieniające kształt i barwę na nieregularną, powiększanie się znamion, duże zmiany o średnicy przekraczającej 6mm – to powinny być przyczyny, dla których pacjent powinien zgłosić się do dermatologa.

Co zrobi dermatolog?

A.K. Dermatolog powinien zbadać znamiona za pomocą bezbolesnej, bardzo szybkiej i nieinwazyjnej metody jaką jest dermatoskopia.

Na czym ona polega?

A.K. Jest to badanie struktury zmiany skórnej za pomocą mikroskopu w odpowiednim powiększeniu i oświetleniu. Od doświadczenia lekarza diagnozującego i jego wiedzy zależy prawidłowe rozpoznanie. Umiejętnie wykonane badanie jest w stanie wykryć od 70 do 90% wczesnych postaci czerniaka.

Jak wygląda dermatoskop?

A.K. Są dwa typy takich urządzeń, powszechne dermatoskopy ręczne przypominające swoim wyglądem latarkę z lupą oraz nowoczesne cyfrowe, czyli tak zwane wideodermatoskopy sprzężone z komputerem.

Jakie są zalety wideodermatoskopów?

A.K. Przede wszystkim lekarz ma możliwość dokładnego obejrzenia zmiany skórnej w wysokiej rozdzielczości na dużym monitorze. Taką zmianę można poddać diagnostyce komputerowej, czyli sam program podpowiada nam czy mamy do czynienia z typowym znamieniem barwnikowym czy już czerniakiem skóry. Ważna jest możliwość wykonania cyfrowej fotografii zmiany z dokładnym pomiarem jej wielkości, zapisania jej na twardym dysku co w przypadku kolejnych wizyt pozwoli nam na dokładne prześledzenie ewolucji zmiany. Czyli mamy możliwość zauważenia groźnych znamion w ich najwcześniejszym stadium rozwoju.

Co dzieje się ze zmianami groźnymi?

A.K. Takie należy usuwać chirurgicznie z badaniem histo – patologicznym.

Czy w Białymstoku jest wideodermatoskop?

A.K. Tak, w moim gabinecie od 12 maja można wykonać takie badanie, najnowocześniejszym wideodermatoskopem niemieckiej firmy PhotoFinder.

Czyli podsumowując, kto powinien zgłaszać się na badanie wideodermatoskopowe?

A.K. Po 15 roku życia każdy pacjent raz w roku powinien wykonywać takie badanie. Powtórzę, że osoby o jasnej skórze z licznymi znamionami i osobą chorującą na czerniaka w rodzinie powinny być poddane szczególnej kontroli. Pamiętajmy, że badanie jest szybkie i bezbolesne. Ale nie zapominajmy o profilaktyce, jaką jest ochrona przed słońcem i samokontrola.

Dziękuję.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1159 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39