Większość już dostała 300 zł. Wnioski można składać jeszcze przez kilka tygodni

2022.10.03 11:07
Do 30 listopada można składać jeszcze wnioski w ramach programu "Dobry Start". Większość osób uprawnionych w naszym regionie już to zrobiła.
Większość już dostała 300 zł. Wnioski można składać jeszcze przez kilka tygodni
Fot: pixabay.com

Większość rodziców uprawionych o świadczenie 300 plus z programu "Dobry Start" już złożyła wnioski. 98% dokumentów złożonych w naszym regionie już zostało rozpatrzonych. Na konta opiekunów białostocki Oddział ZUS przekazał kwotę 36,3 mln zł.

- W województwie podlaskim z wyprawki szkolnej skorzystało już w tym roku 125 tys. uczniów. Złożonych zostało 88 tys. wniosków, które dotyczyły 128 tys. dzieci. W całym kraju ZUS wypłacił blisko 4,37 mln świadczeń 300 plus na łączną kwotę przeszło 1,26 mld zł – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Rodzice i opiekunowie, którzy są uprawnieni do otrzymania świadczenia mogą to robić elektronicznie do 30 listopada. Wnioski można składać elektronicznie - za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Jeżeli wniosek zostanie złożony w październiku lub listopadzie - to pieniądze trafią na konto w ciągu dwóch miesięcy od wysłania wniosku.

Wniosek należy złożyć elektronicznie

Wioski można składać elektronicznie – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Na adres mailowy wskazany przez wnioskodawcę zostanie wysłane powiadomienie o przyznaniu świadczenia. Jeśli zajdzie konieczność przeprowadzenia dodatkowego postępowania, którego celem będzie wyjaśnienie ewentualnych niejasności, wówczas do klientów trafi wezwanie w celu uzupełnienia wniosków. Wezwanie to znajdzie się na profilu klienta na portalu PUE ZUS, o czym wnioskodawca zostanie poinformowany SMS-em (wiadomość także zostanie wysłana na numer telefonu, który został podany we wniosku).

Osoby, które nie wiedzą jak złożyć dokument, mogą otrzymać pomoc w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Muszą mieć przy sobie dowód osobisty, numer rachunku bankowego, adres e-mail, a także orzeczenie o niepełnosprawności, jeśli dziecko kontynuuje naukę po ukończeniu 20. roku życia. Niezbędny jest również numeru PESEL dziecka, nazwa i adres szkoły, do której dziecko uczęszcza.

Środki z programu przysługują rodzicom dzieci do 20. roku życia i do 24. roku życia – w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

- Pamiętajmy, że jakakolwiek nieprawidłowość we wniosku o świadczenie 300 plus wymaga dodatkowej weryfikacji i przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z klientem, a to wydłuża czas rozpatrzenia wniosku. Jeśli otrzymaliśmy na PUE ZUS informację o uzupełnienie wniosku, warto zrobić to jak najprędzej. Wówczas będziemy mogli szybciej przyznać świadczenie i wypłacić rodzicom pieniądze na konto – dodaje rzeczniczka.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1056 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39