Wielkanoc na granicy polsko-białoruskiej. Nie było spokojnie

2022.04.19 11:53
Każdego dnia pogranicznicy odnotowują dziesiątki prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.
Wielkanoc na granicy polsko-białoruskiej. Nie było spokojnie
Fot: SG

Żołnierze, policjanci, terytorialsi i pogranicznicy - wielu funkcjonariuszy święta wielkanocne spędziło poza domem, chroniąc polskiej granicy. Od soboty (16.04) do poniedziałku (18.04) odnotowano łącznie 123 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

W Wielką Sobotę na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 42 cudzoziemców m.in. obywateli Nigerii, Somalii i Turcji. Największą grupę - 14 osób zatrzymano na odcinku chronionym przez Placówkę Straży Granicznej w Białowieży. Pozostałe próby miały miejsce na odcinkach chronionych przez placówki SG w Szudziałowie i Czeremsze.

W Wielkanoc (17.04) polsko-białoruską granicę próbowało przekroczyć 42 cudzoziemców.

- Za pomocnictwo zatrzymano 5 osób: dwóch obywateli Indii oraz obywateli: Tadżykistanu, Białorusi i Ukrainy - poinformowali pogranicznicy.

Ponadto policja w pobliżu wsi Plebanowce zatrzymała kuriera. Policjanci rano zauważyli opla na wrocławskich numerach rejestracyjnych, który stał na poboczu drogi żwirowej, niezbyt często uczęszczanej. Okazało się, że za jego kierownicą siedział 30-letni obywatel Ukrainy. Z kolei pasażerami było 4 obywateli Afganistanu, którzy nielegalnie przebywali na terenie Polski. Mężczyźni zostali przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej, natomiast kierowca został zatrzymany. 30-latek trafił do policyjnego aresztu, a jego samochód na strzeżony parking. Podejrzany usłyszał już zarzut. Za pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Z kolei w Poniedziałek Wielkanocny (18.04) na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 39 cudzoziemców.

- W nocy na odcinku chroninym przez Placówkę SG w Mielniku zatrzymano grupę 13 obywateli Iraku. Cudzoziemcy przerzucili przez concertinę drewnianą kładkę i nielegalnie przedostali się na stronę Polski - przekazuje Straż Graniczna.

Cudzoziemcy ujawnieni w trakcie weekendu okazali się przedstawicielami wielu rejonów świata. Pochodzili z Afganistanu, Tadżykistanu, Jemenu, Syrii, Kuby, Turkmenistanu, Sudanu, Iraku, Turcji, Nigerii, Somalii, Indii, Bangladeszu i Egiptu.

Przez weekend osoby pomagające w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy państwowej zatrzymani zostali przez funkcjonariuszy SG z Augustowa, Kuźnicy, Lipska i Narewki. Byli to obywatele Ukrainy, Turkmenistanu, Białorusi, Indii i Tadżykistanu.

Od początku roku Straż Graniczna odnotowała ponad 3,8 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, w tym 741 prób w kwietniu.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy
24Holiday
24Holidayul. Czesława Miłosza 2 lok. 61 (Galeria Biała)
15-265 Białystok
www.24holiday.pl

Więcej informacji
1503 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39