Wielki turniej wkracza w decydującą fazę. Czas na Podlaski Finał Wojewódzki

2024.05.02 10:59
W dniach 6-7 maja poznamy najlepsze drużyny XXIV edycji Pucharu Tymbarku w województwie podlaskim. Do Łomży może przyjechać aż 77 zespołów reprezentujących poszczególne powiaty w trzech kategoriach wiekowych. Na zwycięzców w kategorii U-10 i U-12 czeka wyjazd na finał ogólnopolski do Warszawy i walka o wielki finał na PGE Narodowym, który dojdzie do skutku przed meczem Polska-Turcja.
Wielki turniej wkracza w decydującą fazę. Czas na Podlaski Finał Wojewódzki
Fot: Puchar Tymbarku
Zwycięzcy Podlaskiego Finału Wojewódzkiego w kat. U-12 w 2023 r.

Ze szkolnego orlika na PGE Narodowy
 
Finał ogólnopolski w Warszawie i kibicowanie podczas meczu Polska-Turcja, a także możliwość walki o wielki finał na PGE Narodowym - oto, czego mogą się spodziewać finaliści XXIV edycji Pucharu Tymbarku. Zanim jednak poznamy zwycięzców finału ogólnopolskiego, czekają nas zmagania na poziomie wojewódzkim. Od 6 do 25 maja rozegranych zostanie 16 finałów, podczas których poznamy najlepsze zawodniczki i najlepszych zawodników w trzech kategoriach wiekowych.

Tegoroczny finał Pucharu Tymbarku w województwie podlaskim podzielony został na dwa dni. 6 maja na boiskach stadionu przy ul. Zjazd 18 w Łomży zaprezentują się zawodniczki i zawodnicy z kategorii U-12, a następnego dnia do gry przystąpią piłkarki i piłkarze z drużyn U-8 i U-10. Łącznie na boiska może wybiec aż 77 drużyn.

W poprzedniej edycji Pucharu Tymbarku największym wygranym Podlaskiego Finału Wojewódzkiego okazała się być Szkoła Podstawowa w Choroszczy, której reprezentantki zwyciężyły w każdej kategorii wiekowej. Piłkarki z tej niewielkiej, bo liczącej nieco ponad 5 tys. mieszkańców, miejscowości świetnie poradziły sobie też podczas finału ogólnopolskiego, zajmując 4. miejsce w kategorii U-10 oraz 6. miejsce w kategorii U-12. Nic dziwnego, że zwyciężczynie wyszły na boisko tak zmotywowane, ponieważ czekały na Puchar Tymbarku od ponad pół roku.

- Dzieci pytały mnie o udział w turnieju już we wrześniu. Nasza szkoła zgłosiła więc do gry cztery zespoły, trzy dziewczęce i jeden chłopięcy. Chłopcy nie zakwalifikowali się do finału ogólnopolskiego, natomiast dziewczęta zagrały naprawdę doskonale. Nasza miejscowość jest mała, więc taki sukces smakuje jeszcze lepiej - mówi trener Mariusz Dzienis.

W rozgrywkach chłopców awans w kategorii U-12 wywalczyła drużyna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Białymstoku, która podczas finału ogólnopolskiego zajęła 3. lokatę. Z podobnym rezultatem zakończyły się ogólnopolskie rozgrywki zwycięzców w województwie podlaskim w kategorii U-10 (Szkoła Podstawowa nr 5 w Suwałkach). Tytuł najlepszej drużyny chłopięcej do lat 8 zdobyła z kolei Szkoła Podstawowa nr 1 w Łapach.

Puchar, który może być początkiem wielkiej kariery

Do udziału w XXIV odsłonie Pucharu Tymbarku zgłosiło się 11 200 drużyn z całej Polski, co stanowi wzrost o 26% w stosunku do poprzedniej edycji turnieju. Od połowy marca większość zespołów przystąpiła do rozgrywek gminnych i powiatowych odbywających się najczęściej na przyszkolnych orlikach, aby wyłonić reprezentantów powiatów w trzech kategoriach wiekowych – U-8, U-10 i U-12.

- Puchar Tymbarku to niezwykła inicjatywa docierająca z roku na rok do coraz większej liczby uczennic i uczniów szkół podstawowych. Jesteśmy dumni, że w realny sposób możemy przyczyniać się do aktywizacji ruchowej dzieci, wspierając ich rozwój nie tylko w zakresie sportowym, ale również społecznym. Życzę wszystkim piłkarkom i  piłkarzom, aby turniej był dla nich niezwykłą przygodą, pełną radości z gry, ładnych akcji i pięknych bramek - mówi wiceprezes PZPN ds. piłkarstwa amatorskiego Adam Kaźmierczak.

Finały wojewódzkie Pucharu Tymbarku to nie tylko doskonała okazja do zabawy w atmosferze sportowego święta dla zawodników, trenerów i kibiców, ale również szansa na odkrycie talentów w początkowym etapie ich piłkarskiej pasji. Dzieci, które wyróżnią się swoimi umiejętnościami, mogą liczyć na zaproszenie na zgrupowanie Akademii Młodych Orłów, a w przyszłości również powołanie do reprezentacji Polski różnych kategorii wiekowych. Już od etapu wojewódzkiego w wybranych miastach rozgrywki obserwują skauci PZPN oraz lokalnych klubów. W przeszłości w turnieju brało udział wielu zawodników grających dziś w najlepszych klubach w Europie, wśród których są reprezentanci Polski. 

Co ciekawe, aż 11 uczestników Pucharu Tymbarku wywalczyło awans na mistrzostwa Europy z reprezentacją prowadzoną przez selekcjonera Michała Probierza. Są w tym gronie: Piotr Zieliński, Krzysztof Piątek, Adam Buksa, Sebastian Szymański, Jakub Moder, Damian Szymański, Bartosz Slisz, Bartosz Salamon, Tymoteusz Puchacz, Jakub Kiwior i Bartosz Bereszyński.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1592 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39