Wielkie kreacje i gwiazdy mody w Białymstoku. Fashionable East ruszyło

2016.08.05 13:07
Wernisażami trzech wystaw oraz pokazem Bondarowski/Marantha została w czwartek (4.08) otwarta impreza Fashionable East. Wydarzenia odbyły się w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Wielkie kreacje i gwiazdy mody w Białymstoku. Fashionable East ruszyło
Fot: Anna Dycha
Jedna z kreacji podczas pokazu Bondarowski/Marantha

- To czwarta edycja Fashionable East, największego wydarzenia modowego na wschód od Wisły - mówił wiceprezydent Rafał Rudnicki. - Impreza nawiązuje do XIX-wiecznej historii Białegostoku - miasta fabrykantów, w którym istniał przemysł włókienniczy. Teraz białostoccy projektanci zdobywają nagrody na wielu konkursach, a Białystok jest miejscem, do którego chętnie przyjeżdżają twórcy mody - tu projektują swoje kolekcje.

Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury, który jest głównym organizatorem wydarzenia, dodała, że tegoroczna impreza zyskała nowe miejsce - to kampus uniwersytecki.

Ręcznie wykonana biżuteria i nowoczesna klasyka

W czwartek wieczorem w Operze, dokładnie w przestrzeni restauracji Forma, można było obejrzeć pokaz duetu Bondarowski/Marantha. Bondarowski to artyści tworzący biżuterię ręcznie w oparciu o tradycyjne rzemiosło i według autorskich projektów. W marcu tego roku Krzysztof i Eliza Bondaruk wrócili z targów jubilerskich Amberif z nagrodą - "Złoty medal" w kategorii mistrzostwo jubilerskie za pierścionek "Czarna orchidea". Można go było zobaczyć również na pokazie. Biżuterię uzupełniły projekty marki Marantha, stworzonej przez Martę Nanowską, utalentowaną skrzypaczkę, która miłość do muzyki dzieli z miłością do mody. Postawiła na nowe oblicze klasyki. Inspiracja antagonizmami: połączenie tradycji z nowoczesnym designem, natury z nowymi wysublimowanymi tkaninami, doskonałego krawiectwa z nutą ekstrawaganckiego kroju - to esencja filozofii marki. Na pokazie można było wypatrzeć wiele znanych postaci ze świata mody, m.in. projektanta Michała Starosta.

Wcześniej w Operze otwarto trzy wystawy: "Torebki art deco" Elżbiety Smoleńskiej, "Szkatułki, puzderka, tabakiery" Janiny Demianowicz i "Polscy projektanci - vol. 1" Jerzy Antkowiak.

Pokazy na kampusie i dodatkowe autobusy

Piątkowe (5.08) pokazy odbędą się na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Na początek obejrzeć można będzie prace Anety Popławskiej, która debiutowała na Fashionable East w zeszłym roku. Teraz zaprezentuje kolekcję "Organica", której punktem wyjścia jest natura. Przybiera ona formę nadruku na tkaninie, ręcznie naszywanych zdobień oraz florystycznych wcięć w materiale.

Z kolei Patrycja Bryszewska pokaże "New aim" - kolekcję w stylu futurystycznym, inspirowaną nowoczesnymi projektami hiszpańskiego architekta Santiago Calatrava.

W programie jest również pokaz ubrań Joanny Stawińskiej, która stworzyła markę twentyonefingers. Jej najważniejsze założenia to: ponadczasowość, wyjście poza sztywne ramy sezonów oraz uniwersalność krojów.

Na finał swoje stroje zaprezentuje Barbara Piekut - założycielka marki MO.YA fashion. Jej projekty powstają z myślą o kobietach kochających "wstrzymane oddechy" i iskierkę zachwytu w oczach innych, gdy wchodzą na przyjęcie. Wśród fanek marki wielkim powodzeniem cieszą się suknie wieczorowe i ślubne.

Wstęp na pokazy jest wolny. Dodatkowo można na nie dojechać autobusem miejskim linii C. Autobusy będą odjeżdżały z przystanku przy ul. Wyszyńskiego, naprzeciw urzędu marszałkowskiego o godz. 17.35, 18.35, 19.35, 20.35 i 21.35, a z kampusu UwB o godz. 18.10, 19.10, 20.10, 21.10 i 22.10.

W sobotę i niedzielę Fashionable East wraca do Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Organizatorami imprezy są: BOK oraz Wirtualne Muzeum Mody i Tekstyliów ITE. Partnerem - Uniwersytet w Białymstoku.

Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.

Program: Fashionable East Fashion Week Białystok 2016

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1586 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39