Wiemy, kto pojedzie do Kazimierza Dolnego! Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych za nami

2022.06.06 16:42
Niedziela (5.06) w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej upłynęła pod znakiem muzyki, kiermaszu rękodzieła i folkloru. Odbył się tu festyn z okazji Zielonych Świątek oraz Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego.
Wiemy, kto pojedzie do Kazimierza Dolnego! Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych za nami
Fot: Anna Kulikowska

Na scenie prezentowały się zespoły folklorystyczne z różnych stron naszego regionu, soliści i solistki wykonujący muzykę tradycyjną, kapele ludowe oraz instrumentaliści.

Podlaski Instytut Kultury już po raz kolejny zorganizował Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. Jego celem jest przede wszystkim ochrona tradycji autentycznego folkloru, stylu muzykowania i śpiewu. To przede wszystkim spotkanie ludzi, dla których ważna jest popularyzacja i ożywianie tradycji muzycznych.

Komisja w składzie: Anastasiya Niakrasava, dr Artur Sępoch oraz Dariusz Kryszpiniuk wytypowali wygranych Przeglądu. Będą oni prezentować województwo podlaskie podczas 56. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Festiwal ten jest niezwykle prestiżowy dla reprezentantów muzycznej kultury ludowej.

W kategorii kapele ludowe pierwsze miejsce przyznano Kapeli Miód na Serce, natomiast drugie miejsce zdobyła Kapela Juliusza Kublika i Antoniego Nowickiego.

W kategorii soliści instrumentaliści pierwsze miejsce otrzymał Dawid Sutkowski, drugie zaś miejsce – Stanisław Motybel, natomiast trzecie miejsce – Ryszard Maniurski.

W kategorii śpiewacy ludowi pierwsze miejsce zdobyła Hanna Ksepka, drugie miejsce – Eugenia Kuliś, a trzecie miejsce – Irena Kobeszko.

W kategorii zespoły śpiewacze komisja przyznała dwa równorzędne pierwsze miejsca dla Kompanii Męskiej z Kalinówki Kościelnej oraz Rodyny. Dwa równorzędne drugie miejsca zdobyły: Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej i Zespół Śpiewaczy z Turośli, natomiast dwa równorzędne trzecie miejsca przyznano Długołęczankom i Malinkom.

Jury po przesłuchaniu wykonań solistek instrumentalistek i zespołów poniżej 18. roku życia postanowiło przyznać trzy równorzędne wyróżnienia w kategorii dziecięco–młodzieżowej Natalii Zadrodze, Kornelii Bielskiej oraz Dziewczęcemu Zespołowi Śpiewaczemu z Turośli.

Ostatecznie na 56. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym komisja zakwalifikowała Kapelę Miód na Serce, Dawida Sutkowskiego, Hannę Ksepkę oraz Rodynę i Kompanię Męską z Kalinówki Kościelnej. Powalczą oni o nagrodę Baszty w Kazimierzu Dolnym.

Pogoda podczas wydarzenia dopisała. Wielu uczestników mogło zrobić zakupy na kiermaszu rękodzieła ludowego, a także wysłuchać koncertu znanej w środowisku muzyki tradycyjnej Kapeli Brodów. Kapela przygrywała do tańca, z czego skorzystali licznie przybyli fani oberków, polek czy walczyków.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1762 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39