Wierzyła, że pisze z lekarzem na misji. Przelała mu 100 tys. zł i zaciągnęła kredyt

2022.03.30 13:53
67-letnia białostoczanka została złapana w sieć kłamstw oszusta podającego się za lekarza. Kobieta przekazała mu ponad 100 tys. zł.
Wierzyła, że pisze z lekarzem na misji. Przelała mu 100 tys. zł i zaciągnęła kredyt
Fot: KMP Białystok

Do policjantów z białostockiej komendy zgłosiła się 67-letnia kobieta, która poinformowała, że prawdopodobnie padła ofiarą oszusta.

- Opowiedziała, że w październiku ubiegłego roku poznała za pośrednictwem internetu mężczyznę, który przedstawił się jako lekarz szwedzkiego pochodzenia pracujący w Kaszmirze. Oszust z 67-latką pisał po polsku, tłumaczył jej, że używa translatora - relacjonują funkcjonariusze z KMP Białystok.

W trakcie rozmów okazało się, że mają wiele wspólnych marzeń i pasji. "Lekarz" obiecywał kobiecie wspólne zagraniczne podróże. Pod koniec listopada poinformował 67-latkę, że wysłał jej paczkę z ważnymi dokumentami i złotem.

- Twierdził, że nikomu nie ufa tak, jak jej. Po kilku tygodniach kobieta otrzymała wiadomość za pośrednictwem poczty elektronicznej, że nadana do niej paczka utonęła w morzu w okolicach Turcji i potrzebne są pieniądze żeby ją wyłowić. Po tej informacji 67-latka dokonała kilku przelewów - dodaje policja.

Jednak punktem zwrotnym była sylwestrowa noc, kiedy to podszywający się pod lekarza oszust powiadomił swoją ofiarę, że został postrzelony przez członków grupy terrorystycznej. Ale to nie wszystko. Stwierdził, że próbowano go porwać, ale został uratowany przez żołnierzy sił pokojowych. Wysłał nawet kobiecie zdjęcia ran postrzałowych. Chwilę później pojawiła się prośba o kolejne pieniądze z uwagi na zablokowane konto mężczyzny w Kaszmirze.

- 67-latka słysząc obietnicę, że jej znajomy przyjedzie do Polski w styczniu i wszystko jej zwróci, dokonała kilku przelewów. Podczas prowadzonych rozmów białostoczanka była zapewniana o wielomilionowych oszczędnościach zgromadzonych na koncie w warszawskim banku. Kiedy padła kolejna prośba o pieniądze okazało się, że nie ma już ona oszczędności. Wtedy zaciągnęła kredyt by pomóc potrzebującemu pomocy przyjacielowi - informują funkcjonariusze.

Po kilku tygodniach, kiedy to kobieta usłyszała kolejne prośby o pieniądze, zaczęła podejrzewać, że padła ofiara oszusta, a swoją historię opowiedziała policjantom. W sumie 67-letnia mieszkanka Białegostoku straciła ponad 100 tys. zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1589 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39