Wilk widziany w okolicy domów. RDOŚ poproszona o odłowienie zwierzęcia

2024.04.01 11:40
W kolejnej gminie zaobserwowano wilka, który wchodzi na teren zabudowany, w okolicy domów jednorodzinnych. Każdorazowo takie przypadki należy zgłaszać, ale ważne jest też to, w jaki sposób powinniśmy się zachowywać w sąsiedztwie wilków.
Wilk widziany w okolicy domów. RDOŚ poproszona o odłowienie zwierzęcia
Fot: pexels.com

Był Wasilków i okolice...

W drugiej połowie stycznia informowaliśmy o komunikacie, jaki wystosował wasilkowski magistrat:
"otrzymujemy coraz więcej zgłoszeń o wilkach pojawiających się na terenie naszej gminy w miejscach zamieszkałych przez ludzi. Wilki były widziane między innymi w Dąbrówkach, Rybnikach, Wasilkowie na osiedlach Dolina Cisów, Lisia Góra oraz Leśne".

Zadeklarowano wówczas zgłoszenie każdego takiego przypadku Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Ministerstwu Środowiska.

Proszono również, że jeśli ktokolwiek zobaczy wilka na obszarach zamieszkałych przez ludzi, proszony jest o poinformowanie o tym. Zdjęcie, datę z przybliżoną godziną, lokalizację należy przesyłać na adres mailowy
m.galicka[małpa]wasilkow.pl.

W przypadku gdy osobniki będą pojawiać się regularnie na określonym obszarze i będą stwarzać zagrożenie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska może na podstawie otrzymanych zgłoszeń podjąć decyzję o odłowieniu takich wilków.

Co ważne, wilki stwarzają zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również dla domowych zwierząt. Dlatego też zależy zwrócić szczególną uwagę na swoje psy i koty, które mogą stać się celem ataku.

...teraz Grabówka

Aktualnie okazuje się, że wilki są widziane również w kolejnej podlaskiej gminie. Na skutek informacji o wilku pojawiającym się na terenie Grabówki burmistrz Supraśla złożył do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku wniosek o odłowienie zwierzęcia. Po otrzymaniu zgody podjęte zostaną dalsze kroki.

Jeśli ktokolwiek zobaczy wilka na obszarach zamieszkałych przez ludzi, proszony jest o poinformowanie Urzędu Miejskiego w Supraślu o tym fakcie. Zdjęcie, datę z przybliżoną godziną, lokalizację prosimy o przesyłanie na adres mailowy: maciej.arciszewski@suprasl.pl

JAK ZACHOWYWAĆ SIĘ W SĄSIEDZTWIE WALKÓW?

Niebezpieczne sytuacje z udziałem wilka w bezpośredniej bliskości siedzib ludzkich mają charakter incydentalny. Przyczyną tego jest często łatwo dostępna baza pokarmowa, głównie niezabezpieczone pojemniki na odpady i kompostowniki. Dla bezpieczeństwa ludzi, ale też dla dobra wilków, niezmiernie ważne jest unikanie działań, które zachęcają te drapieżniki do przebywania w pobliżu zabudowań lub uzależniają je od pokarmu dostarczanego przez człowieka

1. Nie zostawiaj śmieci i odpadków żywności ani w pobliżu ludzkich zabudowań, ani w lesie

Zostawianie resztek jedzenia w miejscach dostępnych dla wilków sprawia, że przyzwyczajają się one do zdobywania pożywienia w ten sposób i mogą stawać się coraz śmielsze w podchodzeniu do domowych śmietników.

2. Zadbaj o swojego psa

W trakcie leśnych spacerów ze swoich zwierzakiem pamiętaj o smyczy. Jeśli uważasz, że pupil potrzebuje się wybiegać, kup smycz treningową, która jest znacznie dłuższa od standardowej i pozwala kontrolować psa. Bardzo ważne jest zadbanie o zwierzęta na posesji.

Psy mieszkające w domu powinny przebywać na terenie posesji tylko w ciągu dnia, a psy podwórkowe powinny być zaopatrzone w kojec, do którego wilk nie będzie mógł się dostać w razie ataku. Zadbaj też o prawidłowe ogrodzenie posesji. Pod żadnym pozorem nie trzymaj psa na łańcuchu.

3. Nie poluj na dobre ujęcia fotograficzne za wszelką cenę

O ile sama fotografia przyrodnicza nie stanowi zagrożenia, to niektóre metody wabienia zwierząt są już ogromnym problemem. Zdarzają się przypadki zostawiania żywności w pobliżu, tzw. nęcisk czy czatowni, gdzie samozwańczy fotografowie dzikiej przyrody czekają na zwierzę zwabione zapachem pożywienia.

Takie działania może i pozwolą zrobić dobre zdjęcie, ale prowadzą do oswajania się wilka z człowiekiem i przyzwyczajają go do tego, że człowiek = jedzenie.

4. Pod żadnym pozorem nie próbuj oswajać wilka

Perspektywa posiadania dzikiego zwierzęcia, które jest przez nas oswojone, wydaje się niektórym wyjątkowo pociągająca. Szczenięta oraz młode wilki może i są możliwe do opanowania przez człowieka, natomiast gdy wilk osiąga wiek "nastoletni", zaczyna się szereg problemów spowodowanych naturalnymi instynktami zwierzęcia, które próbuje na nowo ustalić hierarchię w stadzie. Może to stanowić ogromne niebezpieczeństwo dla opiekuna takiego wilka.

Często takie osobniki są porzucane w lesie, lecz ich poziom oswojenia z człowiekiem jest zbyt duży, co prowadzi do powstania konfliktów kończących się na przykład odstrzałem takiego zwierzęcia. Wilki są tym bezpieczniejsze, im mniejszy jest ich kontakt z człowiekiem.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1030 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39