"Wiosna" przyszła wcześniej. Partia Roberta Biedronia zaczyna działać w Podlaskiem

2019.02.05 14:13
Działacze partii "Wiosna" - nowego tworu powołanego przez Roberta Biedronia - zaprezentowali się w Białymstoku i zapowiedzieli konwencję z udziałem swojego lidera.
"Wiosna" przyszła wcześniej. Partia Roberta Biedronia zaczyna działać w Podlaskiem
Fot: MN

W ostatnią niedzielę (3.02) na warszawskim Torwarze Robert Biedroń – były poseł i prezydent Słupska - przedstawił szyld oraz program swojej nowej partii, która nosi wdzięczną nazwę "Wiosna". We wtorek (5.02) w Białymstoku zaprezentowały się lokalne struktury partii. Koordynatorem na Polskę północno-wschodnią jest Paulina Piechna-Więckiewicz. Przez prawie 15 lat związana z SLD, a przez 12 lat pełniąca funkcję radnej m.st. Warszawy z ramienia tej partii.

Liderem podlaskich struktur jest Michał Saniewski, poza nim w szeregach "Wiosny" znaleźli się np. Paweł Krutul (do niedawna członek PO, a wcześniej Nowoczesnej) czy Arkadiusz Waszkiewicz (wcześniej SLD).

Program skłaniający do debaty

W najbliższą niedzielę (10.02) do Białegostoku przyjechać ma sam Robert Biedroń, który wystąpi podczas konwencji zaplanowanej jest w auli Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania przy ul. Ciepłej 40 o godz. 17.30.

- W niedzielę "Wiosna" zawitała do Warszawy, wczoraj zawitała do Łodzi, a w najbliższą niedzielę spodziewamy się Roberta Biedronia w Białymstoku. Na razie przedstawiliśmy główne założenia programowe – mówi Paulina Piechna-Więckiewicz.

Te główne założenia to np. "500 plus" na pierwsze dziecko i u samotnych rodziców, 30-dniowy limit oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty albo opłacenie przez NFZ prywatnej konsultacji, zamknięcie wszystkich kopalń do 2035 roku, powołanie rzecznika praw przyrody, darmowy internet, związki partnerskie i równość małżeńska, czyli też par jednopłciowych, nieopodatkowana emerytura minimalna w kwocie 1,6 tys. zł, płaca minimalna w wysokości 60 proc. średniej krajowej, autobus w każdej gminie, pociąg w każdym powiecie czy rozdział państwa od Kościoła, aborcja na żądanie do 12. tygodnia, likwidacja klauzuli sumienia lekarzy, znieczulenie przy porodzie, pełne finansowanie przez państwo zabiegów in vitro.

- Ten program wywołuje już wiele debat. My jesteśmy zadowoleni, ponieważ to oznacza, że "Wiosna" przyszła i zregenerowała polską politykę na wstępie. Polacy chcą rozmawiać na poważne tematy, oczekują tego merytorycznego głosu i oczekują od polityków i polityczek, że będą na takie tematy rozmawiać – ocenia Paulina Piechna-Więckiewicz.

Nie łączą się, ale zapraszają

Przedstawiciele partii "Wiosna" wykluczają tworzenie zjednoczonej lewicy i deklarują, że do wyborów zarówno do parlamentu europejskiego, jak i polskiego, zamierzają startować samodzielnie. Nie chcą łączyć sił ani z Partią Razem, ani z SLD, które prawdopodobnie dołączy do Koalicji Obywatelskiej.

- Tworzymy nowy projekt, nową alternatywę. Większość osób, które wchodzą w jego skład, to osoby świeże w polityce i wydaje nam się, że tak będzie najlepiej – mówi koordynatorka.

Jak podkreślają członkowie nowej partii, są jednak otwarci na przyjmowanie nowych osób, np. z Inicjatywy dla Białegostoku. Na razie zaangażował się tylko Wojciech Koronkiewicz, były radny, a nawet kandydat na prezydenta Białegostoku.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1184 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39