Wiosna zawitała na dobre. Zwiastunem jest pierwszy oblot pszczół

2023.03.23 13:24
Jednym ze znaków nadchodzącej wiosny jest pierwszy oblot pszczół po kilkumiesięcznej zimowej przerwie. W Nadleśnictwie Browsk w Gruszkach, w ubiegłym tygodniu można było zaobserwować obloty pszczół w dwóch barciach i dwóch kłodach bartnych.
Wiosna zawitała na dobre. Zwiastunem jest pierwszy oblot pszczół
Fot: Michał Androsiuk, Nadleśnictwo Browsk w Gruszkach

Pszczoły na zimę nie zapadają w hibernacje, jak inne owady. Od jesieni do wiosny pszczoły znajdują się w kłębie, dzięki czemu mogą wzajemnie się ogrzewać. Kłąb pszczeli w zimie pulsuje w zależności od temperatury zewnętrznej i warunków pogodowych. Poszczególne owady przemieszczają się – te w pobliżu zewnętrznych części zmierzają do środka, by móc się ogrzać, a te ciepłe idą na zewnątrz, by pomóc utrzymać stałą temperaturę około 20°C.

Kiedy nadchodzi pierwszy słoneczny dzień z temperaturą około 10°C pszczoły rozluźniają zawiązany kłąb i wychodzą z ula lub barci na pierwszy lot w nowym sezonie. Rodzina pszczela zaczyna od nowa swoje życie. Oczyszcza układ pokarmowy, a robotnice wyszukują źródeł wody i pokarmu.

Aktualnie aura dopisuje puszczańskim pszczołom, bowiem kwitną leszczyny dostarczające pyłku, który stanowi pokarm białkowy odbudowujący wyczerpane zimowaniem organizmy tych pracowitych owadów.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1204 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39