Wkrótce ruszy budowa S19 z Kuźnicy do Sokółki. Wojewoda wydał zgodę

2022.12.27 17:01
We wtorek (27.12) podpisane zostało zezwolenie na realizację inwestycji drogowej na odcinku S19 Kuźnica - węzeł Sokółka Północ (z węzłem). Koszt 15-kilometrowego odcinka to ponad 526 mln zł.
Wkrótce ruszy budowa S19 z Kuźnicy do Sokółki. Wojewoda wydał zgodę
Fot: PUW w Białymstoku

Jest już decyzja

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej na niespełna 16-kilometrowy odcinek dwujezdniowej drogi od Kuźnicy (granica państwa z Białorusią) do Sokółki. Decyzja umożliwia uruchomienie procedur odszkodowawczych za przejęte nieruchomości pod budowę drogi.

- Cieszymy się, że na terenie naszego województwa coraz więcej przybywa dróg coraz lepszej kategorii i lepszych standardów. Cieszymy się szczególnie z tego, że przybywa dróg ekspresowych o charakterze tras międzynarodowych - rozpoczął wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Odcinek S19 Kuźnica - węzeł Sokółka Północ będzie liczyć prawie 15,8 km.

- Z tego prawie 10,6 km będzie wykonywana w standardzie drogi ekspresowej. Natomiast ten odcinek, który biegnie od przejścia granicznego przez kolejne ponad 5 km będzie w standardzie drogi przyspieszonego ruchu. Każdy z tych przewidzianych odcinków będzie posiadał 2 pasy w jednym kierunku - zaznaczył wojewoda.

Cała droga ma być przystosowana do ciężkiego ruchu o nośności 11,5 tony/oś. Przy samym przejściu granicznym zaplanowano 6 pasów ruchu (dwa wjazdowe do kraju i cztery wyjazdowe). Na 600-metrowym odcinku drogi w pobliżu przejścia granicznego nawierzchnia zostanie wykonana z betonu cementowego, a na pozostałej części drogi będzie to nawierzchnia bitumiczna.

Będą dwa węzły

Na węźle w Kuźnicy istniejąca obecnie droga krajowa nr 19 (docelowo ma to być droga wojewódzka) będzie krzyżować się z drogą ekspresową S19. W rejonie tego węzła dwujezdniowy odcinek drogi krajowej nr 19, na dojeździe do przejścia granicznego w Kuźnicy, zmieni swoje parametry techniczne z drogi klasy GP na drogę ekspresową (klasy S). Węzeł obsłuży relacje Kuźnica - Sokółka oraz Kuźnica - Białystok.

Jeżeli chodzi o Sokółkę Północ - istniejąca droga krajowa nr 19 (docelowo droga wojewódzka) będzie krzyżować się na tym węźle z drogą ekspresową S19. Węzeł obsłuży relację Kuźnica – Sokółka. Do czasu wykonania dalszych odcinków drogi S19 (decyzja środowiskowa jest badana przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w postępowaniu odwoławczym), węzeł umożliwi wjazd z istniejącej drogi krajowej nr 19 na odcinek drogi ekspresowej.

Ponadto zadanie obejmować będzie również budowę 12 obiektów inżynierskich, w tym mostu nad rzeką Łosośna oraz jednego wiaduktu kolejowego.

Powstanie gigantyczny parking dla pojazdów czekających na odprawę

- Cieszymy się z wyników współpracy z GDDKiA, ale i z zainteresowanymi służbami granicznymi, celnymi. Udało nam się wspólnie wypracować taki model, który będzie pozwalał na bardzo płynny ruch w powiązaniu z przejściem granicznym. Przewidujemy na kierunku wyjazdowym z Polski utworzenie miejsca obsługi pasażerów (MOP) - zapowiedział wojewoda.

Na MOP-ie w Wojnowcach (gmina Szudziałowo) działać będzie System Buforowania Pojazdów Ciężarowych i Osobowych. Przewidziano utworzenie tam m.in. aż 827 stanowisk postojowych dla samochodów ciężarowych, 40 dla pojazdów z ładunkiem niebezpiecznym, 210 stanowisk dla aut osobowych oraz 10 dla autobusów, umożliwiając oczekiwanie na odprawę graniczną. 

- To pozwoli na bardzo płynne rozwiązywanie ruchu tak, aby przejazd przez granicę był tylko ograniczony kontrolami granicznymi i celnymi - dodał Bohdan Paszkowski.

To jednak nie wszystko. Drugi MOP powstanie na kierunku wjazdowym do Polski - w Popławcach (gmina Kuźnica).

Ma być gotowa za 2 lata

Inwestycja będzie realizowana w systemie "projektuj i buduj". Wykonawcą jest firma PORR SA. Wiosną planowane jest rozpoczęcie robót w terenie, a plac budowy zostanie przekazany wykonawcy jeszcze w tym roku.

- Jeżeli pogoda taka jak dziś będzie się utrzymywać, to roboty powinny zacząć się wcześniej, niż przewiduje kontrakt. Przekazanie terenu budowy nastąpi szybko i wydaje się, że wykonawca mając na uwadze napięte terminy realizacji to będzie zmuszony do jak najszybszej realizacji robót przewidzianych w zadaniu - powiedział Tomasz Wróblewski, zastępca dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku.

Wartość kontraktu to ponad 526 mln zł brutto. Oddanie drogi do użytku ma nastąpić pod koniec 2024 r.

Umowa z wykonawcą na odcinek S19 Kuźnica - Sokółka Północ była podpisana w marcu 2021 r. Inwestycja jest w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.).

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

972 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39