Władze komunistyczne uniemożliwiały dystrybucję tego filmu. Dziś uchodzi za dzieło kultowe

2024.01.16 09:08
W ramach najbliższego seansu Klasyki Kina w kinach Helios będzie prezentowany film "Opętanie". Dziś produkcja ta uchodzi za dzieło kultowe.
Władze komunistyczne uniemożliwiały dystrybucję tego filmu. Dziś uchodzi za dzieło kultowe
Fot: Kadr z filmu "Opętanie"

Film "Opętanie" będzie wyświetlany w ramach Klasyki Kina w środę (17 stycznia) w Kinie Forum.

"Opętanie"

Fabuła filmu "Opętanie" rozgrywa się w Berlinie Zachodnim w okresie zimnej wojny. Główni bohaterowie, Mark i Anna, przeżywają małżeński kryzys spowodowany długotrwałą nieobecnością mężczyzny i romansem kobiety. Anna zaniedbuje swoje wspólne dziecko z Markiem i popada w coraz bardziej skrajne stany emocjonalne, co utrudnia porozumienie w związku. Mark, próbując zrozumieć przyczyny jej dziwnego zachowania, stara się ratować ich związek. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy Mark poznaje Helen, która do złudzenia przypomina jego żonę Annę.

Film "Opętanie" Andrzeja Żuławskiego narodził się po przerwanej produkcji "Na srebrnym globie" z powodu interwencji komunistycznych władz. Mimo uzyskania nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, "Opętanie" nie doczekało się oficjalnej, powszechnej dystrybucji w Polsce, co było spowodowane tym, że władze komunistyczne chciały niejako ukarać artystów nielojalnych wobec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W latach 80. projekcje tego filmu były możliwe jedynie w ramach Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Dzisiaj "Opętanie" jest uznawane za dzieło kultowe.

Więcej informacji: Klasyka Kina: "Opętanie"


Hasło konkursowe: Dmuchawce latawce wiatr

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

668 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39