Władze regionu pompują pieniądze w niewydolne szpitale

2010.07.13 00:00
We wtorek (13.07) Zarząd Województwa postanowił poręczyć kredyt bankowy, który zaciągnie szpital wojewódzki w Suwałkach. Dofinansował również łomżyńską placówkę.
Władze regionu pompują pieniądze w niewydolne szpitale
Fot: sxc.hu

- Szpital wojewódzki w Suwałkach jest w pożałowania godnej sytuacji. Jego zadłużenie na koniec kwietnia przekroczyło 42,7 mln zł i nadal rośnie - mówi Jan Kwasowski, rzecznik prasowy marszałka. - Samorząd wojewódzki w zeszłym roku udzielił mu kredytu, a cztery lata temu poręczył kredyt 12 mln zł - przypomina Kwasowski.
Tym razem chodzi zaś o kwotę ponad 8 mln zł, przy czym kredyt wyniesie 6 mln zł, reszta to odsetki. Kredyt zostanie zaciągnięty na 12 lat. Spłata odsetek rozpocznie się wkrótce, a rat kapitałowych - za dwa lata.

Mimo działań restrukturyzacyjnych, sytuacja suwalskiego szpitala jest coraz gorsza. Tylko przez 4 miesiące br. jego zadłużenie wzrosło o 4 mln zł. Główną przyczyną jest niepłacenie przez NFZ za ponadlimitowe świadczenia. Za ubiegły rok - prawie 6 mln zł, za cztery miesiące br. - 2,8 mln zł.

Dodatkowe pieniądze - 447 tys. zł - z budżetu województwa trafią też do szpitala w Łomży, który starał się o dofinansowanie na modernizację swego oddziału ratunkowego. Miało to kosztować 2,8 mln zł. Po otwarciu ofert w przetargu okazało się jednak, że najtańsza jest o pół miliona wyższa. Bez dotacji z województwa inwestycja nie zostałaby zrealizowana.

E.S.
1049 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39