Włodek Pawlik w Operze Podlaskiej. Muzyczny kolaż laureata Grammy

2018.11.15 06:51
Znany pianista Włodek Pawlik będzie gościem Opery i Filharmonii Podlaskiej. Wystąpi w piątek (16.11) na dużej scenie przy ul. Odeskiej.
Włodek Pawlik w Operze Podlaskiej. Muzyczny kolaż laureata Grammy
Fot: pixabay.com

"Ja i ojczyzna to jedno" - wyznawał Konrad w Mickiewiczowskich "Dziadach". Romantyczna wizja tożsamości wspólnoty wyrasta z przekonania o zakotwiczeniu naszego życia w historii narodu. Zmierzenie się z nią jako tajemnicą istnienia stało się dla Włodka Pawlika jedną z inspiracji do skomponowania kantaty "Myśląc Ojczyzna", którą będzie można usłyszeć podczas piątkowego koncertu.

Kantata Włodka Pawlika jest rodzajem muzycznej podróży po historii Polski, ukazuje różne etapy historii naszej Ojczyzny i jej związki z chrześcijaństwem. Kantata "Myśląc Ojczyzna" związana jest z trzema wydarzeniami roku 2016: z 1050. rocznicą chrztu Polski, Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie i pierwszym na terenach polskich szczytem NATO. Dziś staje się jednym z symboli Stulecia Niepodległości Polski.

- Moje utwory wokalne opowiadają o historycznych postaciach, takich jak Mieszko I i Dobrawa, królowa Jadwiga, Zawisza Czarny, król Jan III Sobieski i Marysieńka. Ale język muzyczny, jakim się posługuję, brzmi współcześnie, bliski jest estetyce szeroko rozumianej muzyki pop, bluesa, jazzu czy też soul - mówi Włodek Pawlik.

Kantata złożona jest z 12 utworów śpiewanych do tekstów współczesnych autorów, jak Jacek Kowalski i Włodek Pawlik, a także do wierszy wielkich polskich poetów - Juliusza Słowackiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Władysława Bełzy. Melomani usłyszą znakomite głosy polskiej sceny rozrywkowej: Ewę Urygę, Marka Bałatę, Natalię Wilk, Łukasza Jemiołę oraz operowej: Elwirę Janasik i Macieja Nerkowskiego. Włodkowi Pawlikowi partnerować będą Cezary Konrad (perkusja) i Paweł Pańta (kontrabas). Koncert z udziałem Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Maestro Mirosław Jacek Błaszczyk.

Początek koncertu o godz. 19.00. Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.

Szczegóły: Koncert Włodek Pawlik Trio

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1716 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39