Włoski przepis na sukces. Muzyka pełna wdzięku i lekkości

2018.10.04 09:12
Sześć sonat na smyczki, skomponowanych przez debiutującego w roli kompozytora dwunastoletniego Gioacchina Rossiniego, usłyszą melomani w piątek (5.10) w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej.
Włoski przepis na sukces. Muzyka pełna wdzięku i lekkości
Fot: pixabay.com

"Miałem łatwość i dużo instynktu" - powiedział o tym czasie twórczym Rossini Wagnerowi, gdy spotkali się w Paryżu w 1860 roku. Mimo czasu powstania, sonaty pełne są wdzięku i lekkości, urzekają polotem i spontanicznością, niekiedy beztroskim humorem, niekiedy dramatyzmem i liryzmem. Zarazem zaskakują wyczuciem rytmiki, równowagi i logiką opracowania całości.

Każdy z utworów składa się z 3 części: allegra sonatowego, trójdzielnej części powolnej i finału w formie ronda lub wariacji. Choć Rossiniego pamiętamy zazwyczaj jako autora oper: "Cyrulika sewilskiego" i "Wilhelma Tella", sonaty wciąż pozostają wdzięczną propozycją koncertową.

W piątek melomani usłyszą je w wykonaniu: Jana Staniendy - skrzypce, Bartosza Bobera - skrzypce, Lidii Grzanki-Urbaniak - wiolonczela, Leszka Sokołowskiego - kontrabas.

Koncert rozpocznie się o godz. 19.00 w sali przy ul. Podleśnej. Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.

Szczegóły: Wieczór młodzieńczych Sonat G. Rossiniego

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

899 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39