Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski został odwołany. Kto go zastąpi?

2023.12.20 12:26
Po ośmiu latach rządów wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski został odwołany. Kto może go zastąpić? Na giełdzie nazwisk jest kilkoro kandydatów.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski został odwołany. Kto go zastąpi?
Fot: FB - Bohdan Paszkowski
Były już wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski

Przypomnijmy, zgodnie z ustawą o wojewodzie i administracji rządowej w województwie, wojewodę powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej.

Bohdan Paszkowski, odchodząc ze stanowiska złożył podziękowania na swoim profilu facebookowym:

- Po ośmiu latach dobiegła końca moja misja pełnienia funkcji wojewody podlaskiego. Dziękuję dyrektorom i pracownikom Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, a także kierownictwu i pracownikom administracji zespolonej, którzy przez ten czas ze mną współpracowali. Dziękuję również samorządowcom z naszego regionu za wspólny wysiłek na rzecz mieszkańców województwa podlaskiego. Powodzenia i do zobaczenia! - napisał polityk.

Przypomnijmy - wcześniej 58-latek pełnił urząd wojewody od stycznia do listopada 2007 roku. Powrócił w tej roli 8 grudnia 2015 roku. W swojej karierze politycznej, związany z Prawem i Sprawiedliwością, Paszkowski miał już okazję trzykrotnie zasiadać w Senacie RP, a także pełnić funkcję sekretarza miasta Białegostoku.

Giełda nazwisk

Jak już wspomnieliśmy, funkcja wojewody jest związana z krajową sytuacją polityczną, dlatego mówi się w jego przypadku o byciu tzw. długą ręką rządu. 15 października br. w wyborach parlamentarnych Polacy zdecydowali o powierzeniu rządów koalicji PO-PSL-Polska 2050-Lewica, stąd wśród nazwisk kandydatów na przyszłego wojewodę i jego zastępców należy upatrywać osób związanych z z wymienionymi partiami.

Najczęściej mówi się o Macieju Borysewiczu. Jest to polityk kojarzony przede wszystkim z Łomżą. 44-latek od 2006 roku jest radnym miejskim z ramienia PO. Z tą partią jest związany niemal od jej powstania w 2002 roku. Z wykształcenia jest prawnikiem.

Kolejnym głośnym nazwiskiem jest Jolanta Den - była wicestarosta powiatu białostockiego, obecnie powiatowa radna klubu PO oraz dyrektor Domu Pomocy Społecznej przy ul. Świerkowej w Białymstoku.

Paweł Krutul przez ostatnie 4 lata był posłem Lewicy. W październiku -nmimo dobrego wyniku Krutula - lista Lewicy ciesząca się w Podlaskiem mniejszym poparciem nie uzyskała mandatu poselskiego.

Reprezentantem PSL-u na giełdzie kandydatów jest Cezary Cieślukowski. To były wojewoda suwalski, były członek zarządu województwa podlaskiego oraz były wiceminister zdrowia.

Wysoko stoją także notowania Jacka Brzozowskiego - dyrektora Departamentu Prezydenta Miasta Białegostoku i nauczyciela akademickiego.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl
1860 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39