Wojewoda podlaski powołał kolejnych pełnomocników. To profesorowie UwB

2024.01.19 13:39
Dwoje profesorów z Uniwersytetu w Białymstoku wesprze merytorycznie pracę wojewody podlaskiego, uzupełniając liczbę pełnomocników Jacka Brzozowskiego do 15.
Wojewoda podlaski powołał kolejnych pełnomocników. To profesorowie UwB
Fot: PUW
Wojewoda podlaski uzupełnił listę współpracowników

W czwartek (18.1) nominacje otrzymali: prof. Wioleta Teresa Danilewicz oraz prof. Jerzy Urwanowicz.

Prof. Wioleta Teresa Danilewicz będzie pełnomocnikiem ds. dzieci i młodzieży. To uznana pedagog, która zajmuje się głównie problematyką rodziny i jej najmłodszych członków. W swojej karierze kierowała m.in. Zakładem Pedagogiki Społecznej Wydziału Nauk o Edukacji UwB.

Z kolei pełnomocnikiem ds. ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego Podlasia został prof. Jerzy Urwanowicz. Nowy współpracownik wojewody jest historykiem, autorem licznych publikacji poświęconych dziejom polskiej szlachty i magnaterii epoki nowożytnej, wojskowości tego okresu, ale również historii regionalnej. Od lat zajmuje się także problematyką dziedzictwa kulturowego i jego ochrony.

Bliscy wojewodzie

Przedstawiając pełnomocników, wojewoda zaznaczył, że będą się oni zajmować obszarami szczególnie ważnymi z jego perspektywy.

- Moim naturalnym środowiskiem jako pracownika naukowego jest akademia – stwierdził. – Nic zatem dziwnego, że poszukując współpracowników, sięgam w pierwszym rzędzie do naszego Uniwersytetu - podkreślał Jacek Brzozowski.

- Młodzież zmaga się dziś z różnorakimi wyzwaniami – o swoich priorytetach mówiła z kolei profesor Danilewicz. – To nie tylko problemy związane z pandemią, ale również z dzisiejszym światem: problem dostępności do mediów, modele spędzania wolnego czasu i wiele innych - zaznaczała.

Prof. Jerzy Urwanowicz mówił o swoim rozumieniu dziedzictwa kulturowego, a także o swojej roli z nim związanej:

- Zabytki architektury czy dzieła sztuki mają swoją ochronę, zajmuje się tym choćby konserwator zabytków. Ja chcę się skoncentrować w pierwszym rzędzie na rzeczach bardziej ulotnych, które takiej opieki nie mają, a przy tym bardzo szybko znikają. Myślę tu o tradycjach, ideach, relacjach świadków, ale także pamięci zbiorowej naszych społeczności. Wszystko to jest częścią naszego kulturowego dziedzictwa - zakończył.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

1309 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39