"Wolna sztuka zmienia sposób myślenia". Performance z Białorusi

2015.08.25 00:00
Białoruski performance będzie prezentowany w białostockiej Galerii Arsenał. Już w czwartek (27.08) można go obejrzeć w budynku elektrowni. Patronujemy wydarzeniu.
"Wolna sztuka zmienia sposób myślenia". Performance z Białorusi
Fot: materiały Galerii Arsenał
"Game over" Sergey Zhdanovich

"Sztuka współczesna i sztuka performance przez długi czas były nieznane na Białorusi przede wszystkim z powodu blokowania wszelkich przejawów wolności w sztuce. Władza bała się wolnej i otwartej sztuki i nie zmieniło się to do dziś. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyna jest prosta: wolna sztuka zmienia sposób myślenia, a władzom to nie jest na rękę. Sztuka łączy ludzi, a tego władza też nie lubi" - pisze Victor Petrov, kurator projektu.

Na Białorusi nie istnieje sieć galerii państwowych, w Akademii Sztuk Pięknych nie ma wydziałów kształcących w dziedzinie sztuki współczesnej. Dlatego sami artyści zorganizowali w 1999 r. Międzynarodowy Festiwal Performance'u. Ze względu na sytuację polityczną na Białorusi artyści podróżują po różnych krajach Europy. Zawitają też do Polski, a dokładnie do białostockiego Arsenału. Zaprezentują się: Victor Petrov, Nataliya Lisovskaya, Sergey Zhdanovich i Aleksandr Kravchenko. Początek prezentacji o godz. 18.00.

Szczegóły: Performance z Białorusi w Arsenale

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1691 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39