Wręczono Nagrody Artystyczne. Odbył się także koncert Reni Jusis [ZDJĘCIA]

2022.06.26 20:59
W niedzielę (26.06) w sali Kina Forum w ramach Dni Białegostoku prezydent miasta wręczył Nagrody Artystyczne trzem osobom. Po uroczystości odbył się koncert Reni Jusis.
Wręczono Nagrody Artystyczne. Odbył się także koncert Reni Jusis [ZDJĘCIA]
Fot: Maciej Safaryn

Niedziela (26.06) była ostatnim dniem święta miasta. Dni Białegostoku 2022 przechodzą do historii.

Tego dnia zostały wręczone Nagrody Artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku. Tym razem otrzymali je: Karolina Czarnecka, Paweł Małaszyński oraz Jarosław Perszko. Nie obyło się bez łez wzruszenia.

Od 1993 roku Miasto Białystok honoruje twórców i organizatorów życia kulturalnego, przyznając im doroczną Nagrodę Artystyczną. Trafia ona do osób, których działalność przyczynia się do wzbogacania życia kulturalnego Białegostoku, poszerzania oferty kulturalnej, ochrony dziedzictwa kulturowego, edukacji kulturalnej oraz do promocji kulturalnej miasta w kraju i zagranicą.

Do Nagrody Artystycznej 2021 zgłoszono: Jarosława Perszko, Natalię Sakowicz, Karolinę Czarnecką, Pawła Małaszyńskiego, Wojciecha Śleszyńskiego, Andrzeja Fiedoruka, Magdaleną Kiszko-Dojlidko, Annę Olszewską, Waldemara Smaszcz.

- Jest mi niezmiernie miło być tutaj razem z państwem. Dzisiejsza uroczystość obchodzona jest w ramach Dni Miasta Białegostoku. Dzisiaj jest ich piękne zwieńczenie. Wręczymy fajne nagrody, jest to jakaś pamiątka i nagroda finansowa, chociaż przy tej inflacji, to nie wiem, czy będzie zadawalająca - zażartował prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski.

Laureatką Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku została Karolina Czarnecka, aktorka, piosenkarka, twórczyni, performerka, pomysłodawczyni przestrzeni internetowej dla nastolatek "Córy".

- Dziękuję bardzo za nagrodę. Dużo robię, ale nie jestem zbyt często nagradzana. Wracam z Warszawy, grałam wczoraj na Paradzie Równości i wracam z tą energią tutaj, do swojego miasta, gdzie się wychowałam, chodziłam do szkoły, mam przyjaciół, rodzinę, znajomych i czuję tę samą energię, jestem na tym moście łączącym wschód i zachód. Zderzam te kultury, zderzam te natury i robię co mogę, żeby było lepiej dla nas wszystkich i też dla siebie, karmiąc przy tym swoje ego - mówiła Karolina Czarnecka.

Laureatem został także Paweł Małaszyński, aktor, wokalista zespołu Cochise.

- Chciałbym podziękować wszystkim za tę nagrodę, nie pamiętam, kiedy ostatni raz dostałem jakąkolwiek nagrodę, więc tym bardziej dziękuję, tym bardziej, że jest to moje ukochane miasto. Urodziłem się w Szczecinku, do piątego roku życia mieszkałem w Koszalinie, od piątego roku życia zapuściłem tu korzenie. Nie wyobrażam sobie innego miasta, w którym mógłbym żyć - podkreślał Paweł Małaszyński, który przy przywołaniu osoby swojej żony, wzruszył się. - Jest to dla mnie bardzo ważna nagroda. Chciałbym podziękować także swoim rodzicom, którzy pokazali mi wolność oraz swojej małżonce, bez której nie byłoby mnie tutaj.

Trzecim laureatem został Jarosław Perszko, artysta rzeźbiarz, autor instalacji i działań performance, prorektor Politechniki Białostockiej.

- Moje szerokie spektrum zainteresowań nie wynika z chaotycznego podejścia do życia, raczej wyglądam na normalnego człowieka. Moja wewnętrzna natura nie pozwala mi siedzieć w jednym miejscu, w jednym materiale, rzeczywistości artystycznej. Stąd różnorodność, różnych przedstawień, form realizacyjnych, ale wszystko to niesie wspólny mianownik. I to mam nadzieję, jest czytelne. Dziękuję za nagrodę i to wyróżnienie - powiedział Jarosław Perszko.

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku to oprócz prestiżu, także nagroda finansowa w wysokości 17 tys. zł.

Po gali odbył się sentymentalny koncert Reni Jusis. Artystka zaprezentowała materiał ze swojej najnowszej płyty "Je suis Reni". Jest to zbiór piosenek francuskich lub inspirowanych twórczością francuskich wokalistów i wokalistek.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1725 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39