Wsparcie Ukrainy ponad podziałami. Platforma Obywatelska jednoczy się z innymi

2022.02.27 13:53
Platforma Obywatelska Podlaskie włącza się w pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy. W niedzielę (27.02) przedstawiciele tej partii deklarowali pełne wsparcie dla działań na rzecz Ukraińców.
Wsparcie Ukrainy ponad podziałami. Platforma Obywatelska jednoczy się z innymi

Krzysztof Truskolaski, poseł na sejm RP wraz z radnymi Sejmiku Województwa Podlaskiego zaproponowali wspólne działania samorządu województwa w celu pomocy uchodźcom z Ukrainy. Są to m.in. zapewnienie bezpłatnych noclegów, zorganizowane bezpłatnych przejazdów przez spółkę PKS Nova, wygenerowanie odpowiednich środków z budżetu województwa podlaskiego.

- Jesteśmy w obliczu wojny u naszych sąsiadów. Wymaga to od nas szczególnego zaangażowania i postawy. Bez wątpienia to, jak rozstrzygną się losy tej wojny, będzie miało wpływ i na Polskę. Chcielibyśmy zaproponować panu marszałkowi pewne rozwiązania, współpracę oraz siebie, jako radnych. Jako samorząd województwa mamy kilka istotnych narzędzi. Mamy swój majątek, taki jak ośrodek Szelment, jest tam kilkadziesiąt miejsc noclegowych. Chcemy zgłosić ten ośrodek jako miejsce gotowości przyjęcia Ukraińców, którzy przyjadą do województwa podlaskiego - mówił podczas konferencji Karol Pilecki.

Pojawił się także postulat wygenerowania środków z rezerwy ogólnej budżetu województwa.

- Jesteśmy wszyscy w niezwykle trudnej sytuacji. Mobilizujemy wszystkie siły i wszystkie środki, jakie są tylko dostępne - powiedziała Anna Augustyn.

- Są w życiu takie chwile, kiedy trzeba zapomnieć o wszystkim, co jest mniej ważne. Zapomnieć o sporach, kłótniach, a skoncentrować się na tym, co jest istotne - podkreślał Jarosław Dworzański. - Teraz stoimy w obliczy wielkiego nieszczęścia, które dotknęło naród ukraiński. Agresja, która nie ma przykładów we współczesnej Europie, nikt z nas nie przypuszczał, że coś takiego może się zdarzyć tak blisko. Jutro jest posiedzenie sejmiku wojewódzkiego i będziemy starali się nakłonić pana marszałka do solidnej, rzeczowej debaty na temat tego, jak w tej sytuacji możemy pomóc.

Platforma Obywatelska chce namówić marszałka województwa podlaskiego do stworzenia ponadpartyjnego zespołu, który by wszystkie działania koordynował.

W biurze PO działa punkt pomocy Ukrainie. Można przynosić tam potrzebne dary.

- Jestem pozytywnie zaskoczony, jak duży odzew wywołała ta akcja. Zapełniliśmy darami całe miejsce przeznaczone na ten cel. Najbardziej potrzebne są środki czystości, nowe śpiwory, konserwy i dania jednogarnkowe z długim terminem przydatności. Wszystkie te rzeczy zostaną przekazane Ukraińcom przez fundacje. Dziękuję wszystkim mieszkańcom województwa podlaskiego, że tak bardzo otworzyli swoje serca - mówił Krzysztof Truskolaski.

Truskolaski wspomniał także, że potrzebne są zmiany legislacyjne, by realnie pomóc Ukraińcom. Zadeklarował, że PO będzie takie zmiany popierała.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

874 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39