Wspomnienia Miłośników Rock&Rolla. Weź udział w ogólnopolskim konkursie

2011.08.09 00:00
Jego zadaniem jest wydobycie z mroków niepamięci wydarzeń, jakie potrafią umknąć nawet najbardziej skrupulatnym dokumentalistom; gromadzenie świadectw ludzi, którzy uczestniczyli w mniej lub bardziej istotnych zdarzeniach składających się na historię naszej muzyki rozrywkowej, a przede wszystkim ratowanie przed zniszczeniem dokumentów, wydawnictw, plakatów, fotosów, gadżetów, instrumentów itp., których wartości historycznej po prostu sobie nie uświadamiamy.
Wspomnienia Miłośników Rock&Rolla. Weź udział w ogólnopolskim konkursie
Fot: sxc.hu

Ocena materiałów, po raz pierwszy, przeprowadzona zostanie w trzech kategoriach - wspomnienia uczestników zdarzeń oraz dokumenty i pamiątki osobiste; opracowania i kolekcje miłośników i fanów; inne prace, np. plastyczne itp. Prace konkursowe oceniać będzie jury składające się z publicystów muzycznych i animatorów kultury oraz wyspecjalizowanych w temacie muzealników (Jarocin, Opole). Wszystkie prace piśmienne opublikowane zostaną w roku 2012 w formie książkowej.

Termin zgłaszania prac mija 15 września 2011 (decyduje data stempla pocztowego), natomiast ostateczny termin dostarczenia ich do Fundacji mija 30 września br. Wyniki III Ogólnopolski Konkurs "Wspomnienia Miłośników Rock & Rolla" ogłoszone zostaną w Sopocie 22 października 2011.

Konkurs jest jednym ze sposobów ratowania przed degradacją, archiwizowania i systematyzowania dokumentów i pamiątek, które w przyszłości zostaną udostępnione najpierw w Internecie, a potem w Muzeum Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, o którego powstanie w Sopocie od kilku lat walczy Fundacja Sopockie Korzenie, która konkurs organizuje. Jego efekty są imponujące. Dla przykładu pierwszy konkurs zaowocował odkryciem zapisu video z jedynego koncertu Czesława Niemena z zespołem Kombi, który miał miejsce w Sztokholmie w 1982 roku. Kolejny przyniósł niezwykły zbiór dokumentów i pamiątek związanych z początkami big-beatu w Krakowie, zgromadzony przez śp. Mieczysława Sudera (Old Boy ze Skoczowa) i jego kolegów.

Szczegóły na stronie www.sopockiekorzenie.org.pl.

andy

1331 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39