Wybrano najlepsze gminy. Było zaskoczenie wynikami?

2023.12.07 20:30
Poznaliśmy wyniki rankingu, które celem było wyłonienie gmin najlepszych pod względem rozwoju społecznego i gospodarczego. Liderem województwa została ta sama gmina co rok temu.
Wybrano najlepsze gminy. Było zaskoczenie wynikami?
Fot: Mateusz Duchnowski/UMWP

W czwartek (7.12) odbyła się gala podsumowująca tegoroczny Ranking Gmin Województwa Podlaskiego, przygotowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej - Podlaskie Centrum wspólnie z białostockim urzędem statystycznym. W uroczystości wzięli udział między innymi włodarze gmin oraz wojewoda podlaski i marszałek województwa podlaskie.

- Ranking bierze pod uwagę działalność samorządów w latach 2020-2022. To był na pewno trudny okres, ale wydarzyły się w nim też dobre rzeczy - przede wszystkim do podlaskich gmin popłynęły bardzo duże środki rządowe - ponad 7 miliardów złotych, co było znacznym impulsem rozwojowym - mówił wojewoda Bohdan Paszkowski i dodawał: - Gratuluję wszystkim włodarzom zaangażowania w pracy dla dobra swoich mieszkańców oraz otwartości na wyzwania, które przyniosły ostatnie lata.

Pozycja gminy w rankingu to syntetyczny wynik 16 wskaźników, obrazujących różne sfery życia regionalnych wspólnot lokalnych, takie jak na przykład średnioroczne dochody budżetów gmin, mieszkania oddane do użytkowania na każdy tysiąc mieszkańców, wydatki na oświatę czy przyrost naturalny. Ważne było też sprawne realizowanie zadań własnych oraz dobre wykorzystanie swojego potencjału rozwojowego. Ocenie poddano wszystkie gminy z wyłączeniem gmin na prawach powiatu (Białystok, Łomża, Suwałki).

- Braliśmy pod uwagę wskaźniki dotyczące wydatków na kulturę, wydatków na edukację, ekologię. Liczyło się też między innymi pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej - wyjaśniła dyrektor podlaskiego centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Marta Siemieniuk.

Liderzy Województwa Podlaskiego - główna kategoria:
1. Gmina Wysokie Mazowieckie (po raz drugi),
2. Gmina Mielnik,
3. Gmina Sejny.
W pierwszej dziesiątce znalazły się też gminy Choroszcz, Łapy, Suwałki, Wasilków, Supraśl, Brańsk oraz Juchnowiec Kościelny.

Liderzy Gmin Miejskich:
1. Miasto Wysokie Mazowieckie,
2. Miasto Sejny,
3. Miasto Brańsk.

Liderzy Gmin Wiejskich:
1. Gmina Mielnik,
2. Gmina Suwałki,
3. Gmina Juchnowiec Kościelny.

Liderzy Gmin Miejsko-Wiejskich:
1. Gmina Choroszcz,
2. Miasto Łapy,
3. Gmina Wasilków.

Liderzy Powiatu - wyłoniono po jednym laureacie z każdego spośród 14 powiatów, bez miast na prawach powiatu:
1. Powiat augustowski - Gmina Augustów,
2. Powiat białostocki - Gmina Choroszcz,
3. Powiat bielski - Gmina Brańsk,
4. Powiat grajewski - Gmina Grajewo,
5. Powiat sokolski - Gmina Kuźnica,
6. Powiat hajnowski - Gmina Narewka,
7. Powiat kolneński - Gmina Kolno,
8. Powiat łomżyński - Gmina Łomża,
9. Powiat moniecki - Gmina Krypno,
10. Powiat sejneński - Gmina Sejny,
11. Powiat siemiatycki - Gmina Mielnik,
12. Powiat suwalski - Gmina Suwałki,
13. Powiat wysokomazowiecki - Gmina Wysokie Mazowieckie,
14. Powiat zambrowski - Gmina Zambrów.

Podczas gali podsumowującej Ranking Gmin Województwa Podlaskiego wojewoda wręczył także odznaczenia państwowe, przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej odznaczony został Złotym Medalem za Długoletnią Służbę Józef Zajkowski - wójt Gminy Sokoły. Natomiast Brązowy Krzyż Zasługi za zasługi w działalności społecznej i samorządowej otrzymała Agnieszka Rutkowska - burmistrz Stawisk.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1204 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39