Wydział Prawa UwB będzie miał pod patronatem klasę z białostockiego liceum

2022.10.11 16:00
Podpisano umowę patronacką pomiędzy Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Białymstoku a III Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dotyczy ona objęcia patronatem jednej z klas.
Wydział Prawa UwB będzie miał pod patronatem klasę z białostockiego liceum
Fot: J. Fiedoruk

We wtorek (11.10) Wydział Prawa UwB podpisał umowę z III LO. Dzięki niej jedna z klas szkoły średniej będzie objęta patronatem. To spora szansa dla uczniów, którzy dzięki temu będą mieli dostęp do lepszej nauki.

- Mamy szczególną okazję do spotkania, ponieważ podpiszemy umowę o współpracy. Jest ona bardzo ważna. Pierwszy Wydział Prawa obejmie patronatem jedną z klas III Liceum Ogólnokształcącego, będzie to klasa Ia. W ramach tej umowy będziemy starać się przedstawić uczniom to, co mamy najlepsze. Chodzi nie tylko o to, by dać uczniom zastrzyk informacji dotyczących prawa, chodzi o to, by dać im perspektywę, dodatkowe informacje, żeby zachęcić do zgłębiania różnych zagadnień związanych z prawem i nie tylko – mówi prof. Mariusz Popławski, dziekan Wydziału Prawa UwB.

Także dyrekcja III LO jest przekonana, że współpraca będzie bardzo ważna dla młodych osób, które przychodząc do szkoły średnie w zdecydowanej większości chcą kontynuować naukę na uczelniach wyższych.

- Spora grupa osób decyduje się na wybór kierunków humanistycznych. Klasa humanistyczna w naszej szkole jest to klasa takiego szczególnego wsparcia. W obliczu nastawienia się na nauki przyrodnicze, nauki matematyczno-fizyczne, widzimy, że jest absolutna konieczność, żeby pokazać światu i nam samym, że humanistyka jest potrzebna – mówi dyrektor III LO Anna Kietlińska. - Zależy nam na tym, żeby nasi uczniowie mieli dostęp do dobrych praktyk edukacyjnych. Dzisiejsza szkoła średnia to jest szkoła, która powinna się rozwijać, która powinna przygotowywać do samodzielności myślenia i krytycyzmu.

Dyrektor III LO przyznaje, że uczniowie są zainteresowani, by mieć kontakt z wykładowcami akademickimi i studentami, co korzystnie wpływa na ich rozwój.

- Chcemy wesprzeć bardzo dobrą szkołę, bardzo dobrych absolwentów, którzy też są naszym narybkiem w przygotowaniu humanistycznym i poznaniu tego, co dzieje się na naszym wydziale. Mamy bardzo interesujące koła naukowe, świetnych wykładowców. Chcemy troszkę zmienić formę współpracy ze szkołami i pierwszą taką zmianą jest to, że powstała klasa pod patronatem Wydziału Prawa w III Liceum Ogólnokształcącym – mówi Małgorzata Wenclik, adiunkt w katedrze prawa i postępowania administracyjnego.

Jak będzie wyglądała współpraca uczelni i szkoły średniej?

Współpraca będzie polegała na tym, że wykładowcy będą chodzili do uczniów ucząc ich postaw obywatelskich i kultury prawnej. Będą też pokazywać, jak pracują studenci i jak wygląda nauka na Wydziale Prawa. Uczniowie III LO będą mogli też brać udział w różnego rodzaju wykładach otwartych i seminariach.

- Dokładnie za tydzień jest pierwsze spotkanie z naszą klasą patronacką. Rozpoczniemy od bliższego zaznajomienia się z uczniami, bo będziemy się nią opiekować przez cztery lata – mówi Justyna Kulikowska-Kulesza, adiunkt w katedrze prawa i postępowania administracyjnego.

- Pierwsza klasa jest związana ze społeczeństwem obywatelskim, to będziemy też trochę mówić o tym, jak budować społeczeństwo obywatelskie, jak młodzi ludzie mogą się angażować w samorząd szkolny, akademicki, czy samorząd Białegostoku. Powiemy też o radach młodzieżowych. Poruszymy więc różne aspekty, które wiążą się z aktywnością młodzieży – dodaje Małgorzata Wenclik.

Zajęcia będą odbywały się w ramach zajęć z Historii i Teraźniejszości oraz podczas godzin wychowawczych. Wstępnie w planach są 2 spotkania w miesiącu.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

654 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39