Wynagrodzenie wzrosło. Niestety wyższe są też ceny artykułów spożywczych

2016.10.30 10:18
Podlasianie mogą cieszyć się z wyższych zarobków niż te, które osiągali jeszcze rok temu. Jednak radość zakłóca wzrost cen artykułów spożywczych.
Wynagrodzenie wzrosło. Niestety wyższe są też ceny artykułów spożywczych
Fot: pixabay.com
Cukier podrożał o prawie 34%

Zarabiamy więcej

We wrześniu w Podlaskiem przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw osiągnęło poziom 3622,95 zł, tj. o 3,7% wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (rok wcześniej wzrosło odpowiednio o 4,2%).

W porównaniu z okresem styczeń–wrzesień ubiegłego roku, wzrost przeciętnych miesięcznych zarobków wystąpił we wszystkich sekcjach sektora przedsiębiorstw, przy czym najwyższy odnotowano w górnictwie i wydobywaniu (o 12,4%), transporcie i gospodarce magazynowej, handlu, naprawie pojazdów samochodowych oraz wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy bieżącego roku pensje zdecydowanie wyższe od przeciętnych w województwie otrzymali m.in. pracujący w sekcjach: informacja i komunikacja (o 28,0%), wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 27,7%), a także budownictwo (o 17,8%). Płace znacznie poniżej średniej uzyskali zatrudnieni w jednostkach zajmujących się m.in. administrowaniem i działalnością wspierającą (o 37,6%), zakwaterowaniem i gastronomią (o 28,0%) oraz handlem, naprawą pojazdów samochodowych (o 9,1%).

Żywność coraz droższa

Natomiast we wrześniu 2016 tego roku, w odniesieniu do analogicznego miesiąca poprzedniego roku, największe zmiany cen wystąpiły w grupie artykułów żywnościowych. Zdecydowanie więcej niż przed rokiem kosztował cukier biały kryształ (o 33,8%) i cytryny (o 17,4%). Droższe były również: masło świeże o zawartości tłuszczu ok. 82,5% (o 11,6%), mąka pszenna (o 11,4%) oraz filety z morszczuka mrożone (o 10,3%). Znacznie mniej niż rok wcześniej płacono zaś za marchew (o 34,2%), ziemniaki (o 28,3%) i jabłka (o 22,8%). Obniżeniu uległy również ceny cebuli oraz szynki wieprzowej gotowanej.

W analizowanym okresie wśród artykułów nieżywnościowych i usług konsumpcyjnych najbardziej wzrosły ceny: talerza głębokiego porcelanowego o średnicy 22–24 cm, dekorowanego (o 5,9%) oraz gazety regionalnej i pasty do zębów (po 4,8%). Więcej niż rok wcześniej należało zapłacić także za baterię zlewozmywakową i bilet do kina. Natomiast znacznie mniej niż przed rokiem kosztowały rajstopy damskie gładkie 15 den i podzelowanie obuwia męskiego. Zmniejszyła się również cena miksera elektrycznego, opłata za wizytę u lekarza specjalisty oraz cena benzyny silnikowej bezołowiowej, 95-oktanowej.

Źródłem powyższych danych jest "Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej woj. podlaskiego we wrześniu 2016 roku" wydany przez Główny Urząd Statystyczny.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1330 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39