Wyniki konkursu Technotalent 2016. Nagrodzono m.in. projekt zegarka do nauki programowania

2016.12.07 19:02
Znamy zwycięzców konkursu Technotalent 2016. Nagrody główne w wysokości po 10 tys. zł otrzymali twórcy takich projektów jak: nWatch zegarek do nauki programowania, Bobot – prawdziwy przyjaciel oraz PhysioToys.
Wyniki konkursu Technotalent 2016. Nagrodzono m.in. projekt zegarka do nauki programowania
Fot: Dorota Mariańska
Dwójka twórców urządzenia, które umożliwi osobom niepełnosprawnym korzystanie z maszyny do szycia

Zwycięzcy konkursu

W środę (7.12) przyznano nagrody w konkursie Technotalnet 2016. Na podium znalazły się takie projekty jak: nWatch zegarek do nauki programowania autorstwa Piotra Wasilewskiego, Bobot – prawdziwy przyjaciel stworzony przez Marcina Żukowskiego, Dawida Kamieńskiego, Damiana Zajko i Kamila Guza, a także pomysł Eweliny Kamińskiej oraz Pawła Grzesia o nazwie PhysioToys. Wymienione osoby otrzymały nagrody główne w wysokości po 10 tys. zł.

Ponadto w każdej z czterech kategorii (Technika, Technotalent PB, Biznes oraz Inspiracje 2016) przyznano także wyróżnienia i nagrody specjalne. W ten sposób uhonorowani zostali np. Izabela Kazberuk, Damian Orzechowski, Konrad Andrzejuk i Justyna Chodorow za projekt Daj szansę niepełnosprawnym ruchowo, czyli przystosowanie maszyny do szycia dla osób z niepełnosprawnością kończyn dolnych. Zespół ten odebrał również nagrodę dla najlepszego projektu uczniowskiego.

- Cieszymy się bardzo. Nasz pomysł to projekt maszyny do szycia dla osób niepełnosprawnych. Nasze urządzenie wkłada się do dowolnej maszyny i wtedy może z niej korzystać osoba niepełnosprawna. Urządzenia są tanie i nie eksploatują się. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest jedna z dziewczyn z naszej grupy – mówi Konrad Andrzejuk.

Natomiast nagrodę specjalną w wysokości 3 tys. zł otrzymał Piotr Dzwiniel – autor pomysłu Specvis - darmowe i otwarte oprogramowanie do badania pola widzenia u ludzi.

Jury nie miało łatwego zadania

Prace konkursowe, czyli filmy i prezentacje, przeanalizowały cztery kapituły konkursu złożone z przedstawicieli firm, uczelni oraz instytucji.

- Trudno było wyłonić finalistów. Było bardzo dużo ciekawych zgłoszeń. Mieliśmy wiele prac, które były inspirujące na różnych płaszczyznach. Musieliśmy sobie zdefiniować parę kryteriów do oceny i były to: innowacyjność pomysłu, zaangażowanie pomysłodawców, wpływ projektu na społeczeństwo i rozwiązywanie problemów społecznych, przydatność pomysłu w życiu codziennym oraz stopień rozwinięcia projektu - mówi Bartłomiej Sawulski, dyrektor ds. marketingu i rozwoju z firmy Unicell Poland, członek jednej z kapituł.

W sumie do konkursu zgłosiło się 149 uczestników. Była to trzecia edycja przedsięwzięcia, którego celem jest wsparcie rozwoju zdolnych osób z regionu północno-wschodniej Polski.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1374 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39