Wyniki matur. Sprawdzamy, jak sobie poradzili absolwenci szkół średnich

2015.06.30 00:00
Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Centralna Komisja Egzaminacyjna we wtorek (30.06) podały wstępne wyniki tegorocznych matur.
Wyniki matur. Sprawdzamy, jak sobie poradzili absolwenci szkół średnich
Fot: ESD
74% absolwentów szkół średnich poradziła sobie z egzaminem maturalnym

Do egzaminów obowiązkowych w maju 2015 roku przystąpiło w sumie 275 568 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Przypominamy, iż wszyscy tegoroczni maturzyści musieli zdawać język polski (część ustną i pisemną), język nowożytny (część ustną i pisemną) oraz matematykę – wszystko na poziomie podstawowym. Absolwenci liceum ogólnokształcącego, zgodnie z nową formułą, musieli napisać również egzamin maturalny z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

W tym roku świadectwo dojrzałości zdobyło 74% maturzystów, 19% z nich ma szansę na ponowne przystąpienie do egzaminu w sierpniu. Pozostali oblali więcej niż jeden egzamin i poprawiać będą mogli dopiero za rok.

Absolwentom szkół średnich najmniej problemów sprawił język polski – zdało go 98% osób, z matematyką poradziło sobie 82% piszących. Najczęściej wybieranym językiem był angielski i 30% lub więcej z testu otrzymało 97% maturzystów. W przypadku języków mniejszości narodowych – białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego zdawalność wyniosła 100%.

W przypadku uczniów techników, z językiem polskim poradziło sobie 98% piszących, z matematyką 70%, a z angielskim 90%. Mniej uczniów niż w ubiegłym roku zdało matematykę.

- Kiedy rok temu ogłosiłam wyniki matur, powiedziałam przyszłym maturzystom: uczcie się, ponieważ łatwo nie będzie. Wszyscy się tej matury nowej obawiali, ale drodzy maturzyści, daliście radę - powiedziała Kluzik-Rostkowska. - Po pierwsze okazało się, że polski został napisany lepiej niż w ubiegłym roku - oceniła. - Jeżeli chodzi o matematykę, to jest to o 1% niżej niż było w ubiegłym roku - dodała.

Podlasie znalazło się w czołówce jeśli chodzi o stopień zdawalności. Z maturą w sumie poradziło sobie 75% maturzystów.

Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w sierpniu, będą udostępnione 11 września 2015 r.

Zobacz również: Wyniki egzaminu maturalnego w 2015 roku

Justyna Kozicka
justyna.k@bialystokonline.pl

1771 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39