Wyniki sprawdzianu szóstoklasisty. Nie było tak źle

2015.05.29 00:00
1 kwietnia szóstoklasiści napisali swój pierwszy poważny egzamin, który zakończył ich naukę w szkole podstawowej. Centralna Komisja Egzaminacyjna ujawniła dziś wyniki tego sprawdzianu.
Wyniki sprawdzianu szóstoklasisty. Nie było tak źle
Fot: pixabay.com

Sprawdzian napisany przez uczniów klas szóstych składał się z dwóch części – obie zostały przeprowadzone w formie pisemnej. Część pierwsza zawierała zadania z języka polskiego, druga – języka obcego nowożytnego.

W całym kraju młodzież dobrze poradziła sobie z zadaniami z języka polskiego. Jak podaje CKE, uczniowie z tego przedmiotu zdobyli 73%. Szóstoklasistom najlepiej poszedł język angielski – średni wynik to 78%. Najwięcej problemów sprawiła matematyka, tu średnia wyniosła 61%. Jeśli chodzi o zadania z tego przedmiotu, to najwięcej trudności wywołały te, które dotyczyły ułamków dziesiętnych. Niewiele osób umiało także ocenić prawdziwość zdania, które pojawiło się w zadaniu 15 – czy wartość wyrażenia 4,3 x 75 jest równa wartości wyrażenia 4,3 x 7,5.

W języku angielskim i niemieckim najtrudniejszym dla szóstoklasistów okazało się oparte na tekście zadanie, które sprawdzało umiejętność stosowania środków językowych. W przypadku języka polskiego błędy pojawiły się w zadaniu dotyczącym świadomości językowej, które sprawdzało rozpoznawanie formy przypadka wyrazu użytego w wypowiedzi.

Na Podlasiu, tak jak i w całej Polsce, najwyższe wyniki ze sprawdzianu otrzymali uczniowie uczący się w mieście powyżej 100 tys. osób. Najsłabiej test poszedł osobom uczęszczającym do szkół na wsiach.

Na Podlasiu sprawdzian napisało 10 639 uczniów spośród 10 704 zgłoszonych. Ci, którzy z ważnych powodów nie mogli pojawić się na egzaminie, będą mogli napisać go w czerwcu.

Wszyscy uczniowie, którzy przystąpili do sprawdzianu 26 czerwca, otrzymają zaświadczenie o osiągniętych wynikach i świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.

Szczegółowe informacje dotyczące wyników tegorocznego sprawdzianu Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje 24 sierpnia tego roku.

Przypominamy, iż sprawdzianu szóstoklasisty nie można nie zdać. Jego napisanie jest jednak warunkiem koniecznym do ukończenia szkoły podstawowej.

Justyna Kozicka
justyna.k@bialystokonline.pl

Polecamy
Barwnik
BarwnikAl. Dziesięciny 7/65
15-806 Białystok
www.barwnik.com

Więcej informacji
1456 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39