Wypadki i kolizje "na pasach". W Białymstoku najczęściej w 3 miejscach

2021.05.10 07:44
Na każdym przejściu dla pieszych oraz w jego okolicach trzeba być czujnym. Są jednak w Białymstoku 3 miejsca, które "przyciągają" największą liczbę wypadków i kolizji z udziałem tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Wypadki i kolizje "na pasach". W Białymstoku najczęściej w 3 miejscach
Fot: pixabay.com

Jedną z kategorii wypadków drogowych są zdarzenia z udziałem pieszych, do których dochodzi na "pasach".

Jak się okazuje, w Białymstoku, w latach 2019-2020, tego rodzaju sytuacje miały miejsce najczęściej w rejonach: al. Piłsudskiego (3 kolizje, 1 wypadek), ul. Kopernika (2 wypadki) i ul. Legionowej (3 kolizje, 1 wypadek).

- Najczęstszą przyczyną zdarzeń jest niezachowanie szczególnej ostrożności i nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych. Należy również zwrócić uwagę, że jeżeli pojazd porusza się z nadmierną prędkością, to jego zatrzymanie przed torem ruchu pieszego jest często niemożliwe albo znacznie ograniczone. Inną przyczyną zdarzeń drogowych jest omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu - tłumaczy Katarzyna Zarzecka, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku.

Nie można jednak powiedzieć, że sprawcami wypadków czy kolizji na przejściach są wyłącznie kierowcy.

Nie wszyscy piesi pamiętają, że wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem czy wkraczanie na nią zza przeszkody bądź pojazdu, są zabronione. Jak wskazują mundurowi, właśnie tego typu postępowanie w wykonaniu tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, to najczęściej popełniany błąd.

Inną, powszechnie występującą, przyczyną kolizji i wypadków z udziałem pieszych, jest niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1182 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39