Wypełniona sala, czysta energia. Trwa Jesień z Bluesem [WIDEO]

2017.11.25 11:43
Pełna sala Forum i różne odsłony bluesa - tak wygląda festiwal Jesień z Bluesem, który trwa w Białymstoku. Podczas tegorocznej edycji usłyszeć można artystów m.in. z USA, Danii, Niemiec i Polski.
Wypełniona sala, czysta energia. Trwa Jesień z Bluesem [WIDEO]
Fot: Anna Dycha
Koncert Emilii Sisco & Helge Tallqvist Band

To już 33. edycja najstarszego festiwalu bluesowego w Polsce. Do Białegostoku zjechały tłumy fanów dobrej muzyki. Na festiwalu można usłyszeć różne odmiany bluesa - akustycznego, elektrycznego, blues-rocka, gospel, boogie, jump czy swingującego rhythm'n'bluesa. W programie są nie tylko koncerty, ale też wystawy fotograficzne, odbyły się także projekcje filmowe.

Blues z różnych stron świata

Piątkowe (24.11) koncerty rozpoczął występ fińskiej grupy Helge Tallqvist Band, której towarzyszyła ciemnoskóra wokalistka Emilia Sisco. W ich muzyce usłyszeć można było i R&B, i soul, a obdarzona mocnym i odważnym głosem Sisco dała popis swoich umiejętności.

Wystąpiła także urodzona w Danii Nina Massara, która obecnie mieszka w Nashville, w Tennessee. W jej głosie można odnaleźć zarówno przywiązanie do muzycznej tradycji, jak i pragnienie odkrywania czegoś zupełnie nowego. Jako artystka jest odważna i zdeterminowana. Gościem festiwalu był też jeden z najlepszych bluesowych gitarzystów Matt Schofield z Wielkiej Brytanii, któremu towarzyszył zespół.

Nie mogło zabraknąć białostockiego akcentu. Późnym wieczorem fani bluesa przenieśli się do klubu Fama, gdzie bawili się przy muzyce Gęsia Skórka Blues Band.

Co jeszcze w programie?

W sobotę (25.11) finał festiwalu. W kinie Forum wystąpi niemiecki projekt The Blues Shacks z towarzyszeniem pochodzącej z RPA wokalistki Bonity. The Blues Shacks od ponad dwóch dekad prezentują swój unikalny miks bluesa i soulu w całej Europie. Formacja ze stylem i smakiem prezentuje na koncertach materiał oparty na mieszance własnych kompozycji oraz klasyków muzyki afroamerykańskiej z jej szczytowego okresu, lat 1950-1960. To oldskulowa muzyka w najczystszej formie. Ich najnowszy projekt, z udziałem soulowej wokalistki Bonity Niessen, zaczął się od gościnnego występu artystki na płycie "Come along" w 2012 roku. Współpraca bardzo spodobała się słuchaczom i zaowocowała nagraniem albumu "Bonita & The Blues Shacks".Kolejny artysta, który wystąpi podczas festiwalu to Nick Schnebelen z USA. Sławę i sceniczne szlify zdobył jako gitarzysta utytułowanego rodzinnego zespołu Trampled Under Foot, w którym grał z siostrą Daniele i bratem Chrisem. Bluesa ma we krwi. Z rodzeństwem wychowywali się przy muzyce, rodzice czynnie uczestniczyli w scenie muzycznej Kansas City, a dom rodzinny często służył za miejsce prób i jam sessions.Wreszcie Trudy Lynn z USA, która wystąpi z zespołem The Özdemirs z Danii oraz z towarzyszeniem Steve'a Krase'a. Pierwszy kontakt z bluesem i R&B to dla Lynn, obok płyt jej rodziców, występy muzyków w Club Matinee, znajdującym się tuż obok prowadzonego przez jej matkę salonu piękności. Lynn chodziła tam po lekcjach, by słuchać Joego Hintona i Bobbiego "Blue" Blanda. Śpiewała także w chórze. Zaczęły się występy w klubach i poszerzanie repertuaru. Zaczęła występować z zespołem Clarence'a Greena. Minęło wiele lat, zanim wydała album godny swojego talentu. Pisze własne piosenki, które dobrze pasują do klasycznych kawałków. Teksty poświęca głównie dobrym czasom i złym mężczyznom.W Famie wystąpi projekt Amusing Companions - to czterech muzyków w garniturach, grających psychodeliczny swing, zmieszany z rockabilly, boogie i rhytm'n'bluesem.

Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.

Program: 33. Jesień z Bluesem

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

964 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39