Wyprawka szkolna kosztuje majątek. Ile rodzice będą musieli na nią wydać?

2015.08.13 00:00
Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. W większości sklepów, szczególnie dużych hipermarketów, półki i witryny są przepełnione różnokolorowymi artykułami szkolnymi.
Wyprawka szkolna kosztuje majątek. Ile rodzice będą musieli na nią wydać?
Fot: pixabay.com

Jak wynika z badań Biura Informacji Kredytowej i Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, średni koszt wyprawki szkolnej wynosi 828 zł.

Co muszą kupić rodzice?

Wyprawka szkolna to nie tylko podręczniki. W szkolnym plecaku musi też znaleźć się piórnik, długopisy, ołówek, kredki, mazaki, farby, plastelina i wiele innych rzeczy. Sporym wydatkiem jest także sam plecak (oryginalny kosztuje nawet kilkaset złotych). Konieczny jest też strój sportowy na WF (spodenki i t-shirt), obuwie oraz ewentualny mundurek (w niektórych szkołach noszenie mundurków wciąż jest praktykowane), co według Centrum Badań Opinii Społecznej będzie kosztowało rodziców około 262 zł.

Do tego dochodzą też podręczniki, które są największym wydatkiem – około kilkuset zł. Zestaw książek dla jednego ucznia, który jest tylko częścią składową każdej wyprawki szkolnej - według badania CBOS - w ubiegłym roku szkolnym stanowił średni koszt około 360 zł w przeliczeniu na jedno dziecko. Rodzice z rodzin wielodzietnych skarżą się, że w podręcznikach z roku na rok zmieniają się np. strony czy zadania, przez co dzieci nie mogą korzystać z książek po rodzeństwie, gdyż są nieaktualne.

Zajęcia dodatkowe

Obecnie w ofercie niemalże wszystkich szkół znajdziemy długą listę z zajęciami dodatkowymi, na które może uczęszczać dziecko. Rodzice dbają o wykształcenie swoich pociech i chętnie je na takie lekcje zapisują. W zeszłym roku ponad połowa opiekunów (52%) wysłała dzieci na zajęcia pozalekcyjne. Największą popularnością cieszą się ponadprogramowe lekcje z języków obcych.

Początek roku szkolnego wiąże się też z opłatami na ubezpieczenie, radę rodziców czy obiady w szkole. Według analizy przeprowadzonej na zlecenie BIK i BIG InfoMonitor, jest to koszt w granicach 83,99 zł.

Na tym lista wydatków się nie kończy. Większość rodziców daje swoim dzieciom kieszonkowe na wydatki szkolne, średnio 39 zł. Dochodzi też często koszt biletów miesięcznych na autobus.

- Sfinansowanie wyprawki szkolnej to nie dla wszystkich jest łatwe zadanie. Jej koszt w przypadku wielu rodzin przekracza kwotę, która zostaje na życie po odliczeniu stałych opłat Jest to moment, w którym część rodziców samotnie wychowujących dzieci szczególnie dotkliwie odczuwa brak finansowego wsparcia drugiego rodzica - zwraca uwagę Halina Kochalska, rzecznik BIG InfoMonitor.

Niektórzy muszą się zapożyczać

Wraz z wysłaniem dziecka do szkoły wydatki wzrastają. BIK i BIG InfoMonitor podają, iż rodzice wydają na dziecko średnio 607 zł miesięcznie, z czego najwięcej na żywność.

Wielu osób nie stać na taki wydatek. Szczególnie w sierpniu czy wrześniu, gdy domowy budżet jest obciążony w związku zakupem artykułów szkolnych.

Od 13 lat Ministerstwo Edukacji Narodowej realizuje pt. "Wyprawka szkolna". Wysokość dofinansowania, na które mogą liczyć rodzice, uzależniona jest przede wszystkim od klasy, do której chodzi uczeń (czy jest to np. pierwsza czy szósta klasa szkoły podstawowej). Średnio można liczyć na kwotę od 224 zł do 450 zł. Osoby objęte kształceniem specjalnym mogą otrzymać nawet 700 zł (Więcej informacji: "Wyprawka szkolna" - można dostać dofinansowanie na podręczniki i artykuły szkolne)

Obecnie trwa reforma podręcznikowa. Dzięki temu za dwa lata – w 2017 roku rodzice nie będą musieli kupować książek swoim dzieciom. Będą one dostępne do wypożyczenia w zasobach bibliotecznych szkół. Już teraz w niektórych klasach podręczniki zapewnia szkoła.

– W nadchodzącym roku szkolnym 2015/2016 podręczniki będą darmowe – z punktu widzenia rodzica – dla uczniów klasy pierwszej, drugiej i czwartej szkoły podstawowej oraz pierwszej klasy gimnazjum – przypomina Joanna Kluzik-Rostkowska, Minister Edukacji Narodowej.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1219 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39