Wyremontowano kolejną kamienicę. Kosztowała 6 milionów złotych

2024.04.01 14:15
Budynek przy ul. Waryńskiego 7 (niegdyś ul. Polowa) to przykład na to, jak Białystok dba o zabytki. Koszt remontu tej kamienicy wyniósł ponad 6 mln 382 tys. zł. Oprócz odnawiania zabytkowych obiektów gminnych Miasto wspiera też właścicieli zabytków, udzielając im dotacji na remonty. Ponadto organizowane są wystawy, wykłady, spektakle, wydawane są książki dotyczące zabytków i historii Białegostoku.
Wyremontowano kolejną kamienicę. Kosztowała 6 milionów złotych
Fot: Adam Ludwiczak / UM Białystok
Kamienica przy Waryńskiego 7 zyskała nowy wygląd

Warto zaznaczyć, że w ramach remontu kamienicy przy ul. Waryńskiego 7 odnowiono również piękne polichromie zdobiące klatkę schodową. Renowacja kosztowała prawie 331 tys. zł. Prace remontowe w budynku i na zewnątrz trwały od 2021 r. do 2024 r. Budynek został wybudowany w 1896 roku jako kamienica czynszowa – ze sklepami lub zakładami usługowymi na dolnej kondygnacji. Jego właścicielem przed II wojną światową był białostoczanin Mowsza Truskier. W przeszłości budynek był podzielony na 9 lokali mieszkalnych. Teraz będzie przeznaczony na usługi i biura – jest tu 10 lokali.

– Białystok ma wiele zabytków – w gminnej ewidencji jest ich ponad 600. Sukcesywnie poddajemy je renowacji i przywracamy do użytkowania, tak aby mieszkańcy mogli je podziwiać i z nich korzystać. Co roku na różnego rodzaju wsparcie zabytków i szerzej – dziedzictwa historycznego miasta, przeznaczamy znaczne środki, staramy się o dofinansowania i angażujemy się w działania utrwalające pamięć o historii Białegostoku – podkreśla prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W mieście jest ponad 600 zabytków

W latach 2018-2024 Zarząd Mienia Komunalnego realizował też inne inwestycje związane z ochroną i opieką nad zabytkami. Można wymienić 15 projektów, z których 4 zostały zakończone, a 11 jest w trakcie. Ich koszt to łącznie ponad 16,5 mln zł. W tym środki z BGK to ponad 1,5 mln zł.

Inwestycje zakończone to przebudowa budynków przy Ciepłej 4 i Sukiennej 4 (teraz to placówki opiekuńczo-wychowawcze), restauracja pozostałości muru cmentarza gettowego przy Żabiej, przebudowa budynku przy Lipowej 41D. W planach ZMK ma przebudowę budynku przy Sobieskiego 22 na cele Białostockiego Centrum Seniora, przebudowę budynku mieszkalnego przy Nowowarszawskiej 32 i 32/1.

Od 20 lat Miasto udziela też dotacji na prace przy zabytkach, które nie są jego własnością. W 2023 r. udzielono 3 dotacji łącznie na 150 tys. zł – na remont fundamentów klasztoru przy Rynku Kościuszki 5, konserwację stolarki drzwiowej w domu przy ul. Grunwaldzkiej 20 i opracowanie projektu remontu kościoła cmentarnego i ogrodzenia cmentarza przy ul. Raginisa 8.

Opieka nad zabytkami w Białymstoku jest oparta o gminną ewidencję zabytków, która jest prowadzona od 2015 r. Obecnie obejmuje 611 obiektów nieruchomych.

Nie tylko renowacje

W 2023 r. miejskie instytucje kultury zorganizowały 24 działania poświęcone historii miasta – wystawy, konferencje, wykłady, prelekcje z promocją książek, a nawet monodram. Wzięło w nich udział ponad 3 tys. osób. Wydano 4 publikacje: „Z krwi i nadziei” Samuela Pisara, „Kopiści” Eleny Markowej, „Kobiety w białostockim getcie” Adama Cz. Dobrońskiego i „Pamiętnik z dorastania” Waldemara Baksa.

Były też 2 wystawy plenerowe organizacji pozarządowych i 6 audycji radiowych, a Miasto kontynuowało serię wydawniczą o dziedzictwie kulturowym Białegostoku wydając „Świątynie w Białymstoku”. W poprzednich latach ukazały się m.in. „Cmentarze w Białymstoku”, „Ogrody i parki Białegostoku” i „Białostockie krzyże i kapliczki”. Łącznie publikacji jest już 7.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

651 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39